HP bliżej z Jboss

HP uruchamia pełne wsparcie dla wszystkich rozwiązań JBoss JEMS w wersjach dla HP-UX, Windows i Linux

HP uruchamia pełne wsparcie dla wszystkich rozwiązań JBoss JEMS w wersjach dla HP-UX, Windows i .

Od lutego 2006 r. Hewlett-Packard będzie sprzedawał na całym świecie oprogramowanie JEMS (JBoss Enterprise Middleware Suite) oraz świadczył pomoc techniczną użytkownikom tego pakietu. Jest to istotne rozszerzenie wcześniejszego porozumienia z JBoss, w ramach którego wspierała dotąd tylko oprogramowanie JBoss Application Server. Obecnie wsparcie dotyczy wszystkich rozwiązań wchodzących w skład JEMS, a także wszystkich wersji pakietu pracujących pod kontrolą Windows, Linux (Novell i Red Hat) oraz systemu HP-UX 11i.

Dzięki porozumieniu użytkownicy serwerów HP sprzedawanych wraz z oprogramowaniem JEMS będą mogli uzyskać pełen zakres wsparcia oraz usługi konsultacyjne i integracyjne ze strony HP. W praktyce oznacza to dostęp do wsparcia, które w jednym miejscu umożliwi diagnozę i ewentualne rozwiązanie wszystkich problemów dotyczących sprzętu, systemu operacyjnego lub aplikacji JEMS. Jak mówi Jeffrey Wade, dyrektor oddziału HP Worldwide and Linux, porozumienie z JBoss nie dotyczy tylko platformy Linux, bo użytkownicy poszukują obecnie rozwiązań wykorzystujących oprogramowanie open source na różnych platformach. Wiele instalacji JBoss działa na platformie Windows.

JEMS rośnie w siłę

JEMS jest kompleksowym środowiskiem do uruchamiania i integracji aplikacji konkurującym z pakietami znajdującymi się w ofercie IBM, BEA Systems i Oracle, lecz oferowanym przez JBoss na zasadach open source.

W skład pakietu wchodzą m.in. JBoss Application Server, Hibernate - serwer metadanych umożliwiający mapowanie relacyjno-obiektowe, JBoss Portal, JBoss Cache, a także JBoss jBPM - oprogramowanie do zarządzania obiegiem zadań oraz procesami biznesowymi (BPM). Narzędzia te umożliwiają budowę systemu o architekturze skoncentrowanej na świadczeniu usług w sieci - SOA (Service Oriented Architecture). Warto przypomnieć, że w grudniu 2005 r. JBoss zdecydował się na zakup zaawansowanej technologii przetwarzania i monitorowania transakcji od firmy Arjuna Technologies. Zakup ten i udostępnienie oprogramowania na zasadach open source jest istotną zmianą strategii JBoss, która dotąd współpracowała przede wszystkim z producentami oprogramowania open source, a nie aplikacji komercyjnych.

Jak jednak podkreślają przedstawiciele JBoss, opracowanie specjalizowanych narzędzi do obsługi transakcji jest zadaniem skomplikowanym i trudnym, a zakup takiej technologii, rozwijanej od ponad 20 lat przez Arjuna, umożliwi szybkie wprowadzenie na rynek zaawansowanych, wysokiej jakości aplikacji do przetwarzania transakcji, które mogą być poważną konkurencją np. dla systemów oferowanych przez IBM.

Kod ArjunaTS (Arjuna Transaction Service Suite) ma zostać opublikowany w I kw. 2006 r. oraz włączony do kolejnej wersji pakietu JEMS 5. Obecnie oprogramowanie będzie oferowane jako moduł dodatkowy dla wersji 3 lub 4.

Otwartość według HP

W maju 2004 r. HP zawarła pierwsze porozumienie z JBoss i jednocześnie z MySQL, a oprogramowanie tych firm zostało włączone do tzw. programu LRA (Linux Reference Architecture), w ramach którego HP testuje i certyfikuje zestawy aplikacji, sprzętu i usług działających na platformie Linux i wykorzystujących oprogramowanie open source. Oprócz LRA, pakiet JEMS uzyskał również certyfikat HP-UX 11i Open Source Reference Architectures for Web Services. Do programu LRA przystąpiło już ponad 1 tys. niezależnych producentów oprogramowania, m.in. MySQL, z którym HP także zamierza wkrótce rozszerzyć porozumienie.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200