HP Omnibook 300, czyli idealny komputer przenośny

Jeżeli miałeś kiedyś Czytelniku ochotę zabrać ze sobą w podróż mały, lekki, wygodny komputer z przyzwoitą klawiaturą, pracujący przez całą podróż bez potrzeby używania zasilacza, to superprzenośny komputer Hewlett-Packard Omnibook 300 jest właśnie dla Ciebie.

Jeżeli miałeś kiedyś Czytelniku ochotę zabrać ze sobą w podróż mały, lekki, wygodny komputer z przyzwoitą klawiaturą, pracujący przez całą podróż bez potrzeby używania zasilacza, to superprzenośny komputer Hewlett-Packard Omnibook 300 jest właśnie dla Ciebie.

Miałem okazję posługiwać się tym komputerem przez tydzień i jestem zachwycony. Omnibook 300 waży tylko 1,3 kg i ma prawie te same możliwości co mój stacjonarny komputer z procesorem 386SX. Mieści się swobodnie w teczce, a jego baterie, wytrzymujące 10 (!) godzin pracy bez doładowania, stawiają go na szczycie drabiny komputerów przenośnych.

Konstrukcja

Solidna plastykowa obudowa w eleganckim brązowym kolorze, z delikatnym pofalowaniem, aby łatwo dała się utrzymać w ręku, ma wymiary 28,2x16,3x3,6 cm. Po otwarciu okazuje się, że górna część tej niewielkiej konstrukcji zawiera standardowy wskaźnikciekłokrystaliczny VGA o rozdzielczości 640x480 pikseli z 16 poziomami szarości. Przekątna ekranu wynosi 9" (ok. 23 cm). Aby oszczędzać baterię, wskaźnik nie ma podświetlacza, wymaga więc stosunkowo dobrego oświetlenia. Regulacja jasności i kontrastu umożliwia dopasowanie jego parametrów do oświetlenia.

W dolnej części znajduje się 86-klawiszowa klawiatura o normalnym rozstawie klawiszy (szerokość klawisza wynosi ok. 19 mm). Osoba pisząca bezwzrokowo nie ma więc żadnych kłopotów z korzystaniem z niej. Na górze znajduje się 12 nieco mniejszych klawiszy funkcyjnych oraz PrtScr, Scroll Lock, Pause i wyłącznik zasilania. W dolnym, prawym rogu znajduje się "odwrócone T" klawiszy ruchu kursora. Naprawdę nie można tej klawiaturze nic zarzucić.

Absolutnie rewelacyjnie zintegrowano z konstrukcją mysz, wyskakującą z boku urządzenia po naciśnięciu przycisku. Cały mechanizm poruszania kursora znajduje się wewnątrz konstrukcji, na zewnątrz zaś wystaje jedynie niewielkie pudełko z przyciskiem. Mysz nie wymaga podłoża, można ją używać w powietrzu.

Procesor i pamięć

Komputer HP Omnibook 300 zawiera procesor AMD 386SXLV, 20 MHz, zasilany napięciem 3,3 V. Komputer standardowo wyposażony jest w 2 MB pamięci statycznej RAM, o zawartości podtrzymywanej bateryjnie. Wyłączenie zasilania w trakcie pracy nie grozi żadnymi konsekwencjami - po powtórnym jego włączeniu komputer wraca do tego samego miejsca w wykonywanej aplikacji. Nawet kursor nie zmienia położenia!

Pamięć masowa

W komputerze Omnibook 300 znajduje się miejsce na 4 karty PCMCIA typ 2 (o grubości 5 mm). Jedno miejsce jest zajęte przez pamięć ROM (o jej zawartości niżej), zaś pozostałe trzy można wykorzystać jako pamięć masową typu Flash RAM lub dla włączenia dysku stałego. W testowanej wersji jedno gniazdo zajmowała karta pamięci Flash RAM o pojemności 10 MB. Poddana kompresji za pomocą programu DoubleSpace umożliwia zapamiętanie 20 MB danych. W pozostałe dwa wolne miejsca można włożyć takie same karty pamięci, co zwiększa efektywną pojemność pamięci masowej do 60 MB.

Zamiast dwóch kart PCMCIA z jednej strony komputera można umieścić dysk stały HP KittyHawk, o pojemności 42 MB. Z kompresją da to efektywnie pojemność ponad 80 MB.

Komunikacja ze światem

Z rozmiarów obudowy wynika, że nie da się w niej umieścić żadnego napędu dyskietek. Zresztą skutecznie zmniejszyłby on żywotność baterii. Istnieją jednak dwie metody komunikowania się ze światem.

Pierwsza polega na wykorzystaniu specjalnego szybkiego łącza podczerwonego, umożliwiającego połączenie z dowolnym nowym modelem komputerów HP Vectra. Ponieważ na razie nie ma wielu komputerów wyposażonych w to łącze, firma Hewlett-Packard umożliwia producentom komputerów uzyskanie taniej licencji na jego konstrukcję.

Druga metoda komunikacji polega na wykorzystaniu łącza szeregowego RS 232. Do komputera dodano kabel z wtykami 9- nóżkowymi i program komunikacyjny.

Szybkość transmisji przez dowolne z tych łączy dochodzi do 115 kilobodów.

Komputer HP Omnibook 300 pozwolił mi nareszcie przetestować działanie programu komunikacyjnego dołączonego do MS DOS-u 6.0. Po połączeniu komputerów kablem udało mi się przesłać ten program na komputer przenośny, gdyż program INTERSVR może "wciągnąć" się na czysty komputer. Po zmianie konfiguracji komputera i wywołaniu programów INTERLNK i INTERSVR, mogłem już kopiować pliki między komputerami, z których jeden widzi dysk drugiego jako swój dodatkowy dysk logiczny.

Przewidziano także możliwość korzystania z opcjonalnego, zewnętrznego napędu dyskietek 3,5 cala, dołączanego kablem przez łącze równoległe komputera. Będzie to produkt jednej z firm współpracujących z HP.

Oprogramowanie

Komputer HP Omnibook 300 jest udanym dzieckiem mariażu dwóch poważnych firm: Microsoft i Hewlett-Packard. Zawiera on bowiem w pamięci ROM wszystkie programy, które są niezbędne w typowym komputerze, nie tylko przenośnym. Umieszczono w niej system operacyjny MS DOS 5.0 (wzbogacony o kompresję danych z wersji 6), system Windows 3.1, arkusz obliczeniowy Excel 4.0, procesor tekstowy Word dla Windows 2.0, program komunikacyjny LapLink Remote Access, terminarz, wykaz telefonów i kalkulator finansowy Hewlett-Packard.

Windows 3.1 w ROM-ie jest pierwszą realizacją, zapowiadanego już wcześniej przez Microsoft, przedsięwzięcia polegającego na umieszczeniu kompletnego systemu operacyjnego w pamięci stałej.

W celu ułatwienia korzystania z tych programów przewidziano możliwość ich wywołania w dowolnym momencie przez naciśnięcie kombinacji klawisza funkcji specjalnych Fn z jednym z klawiszy funkcyjnych.

Zasilanie

Omnibook 300 zasilany jest z zestawu baterii hybrydowych nikiel-metal (NiMH), o napięciu całkowitym 4,8 V. Zestaw ten ładuje się z dostarczonego zasilacza sieciowego w ciągu ok. 1,5 godz. Wystarcza on na ok. 10 godz. pracy przy zasilaniu Omnibook-a z pamięcią Flash RAM i około 5 godzin przy pracy z dyskiem stałym. Zamiast tego zestawu bateryjnego, do zasilania komputera z pamięcią Flash RAM, można użyć 4 baterii alkalicznych R6.

Dodatkowe wyposażenie

Firma Hewlett-Packard przewiduje dostarczanie opcjonalnych kart PCMCIA typu fax/modem do komunikacji, kart pamięci RAM 2 MB i 6 MB, kart pamięci Flash RAM i zewnętrznej myszy, zastępującej mysz wbudowaną.

Pierwsze wrażenia

Omnibook 300 jest pierwszym komputerem przenośnym, który poleciłbym każdemu z przekonaniem, że się spodoba. Można go uznać za idealne narzędzie pracy w podróży. Jego rozmiar, odpowiadający nieco grubszemu notatnikowi, pozwala na korzystanie z niego nawet na najbardziej zatłoczonym biurku. Możliwość zaś wyłączenia go w dowolnym momencie i powrót do aplikacji dokładnie w tym samym miejscu, wyklucza potrzebę zastanawiania się, czy ktoś nam zagląda przez ramię w trakcie pracy.

Komputer Omnibook 300 dostępny będzie w Polsce od września za cenę ok. 2300 USD w wersji z dyskiem stałym 42 MB i ok. 2500 USD w wersji z kartą Flash RAM 10 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200