HP/Compaq: czas na decyzje (cz. 2)

Kontynuując zeszłotygodniowe rozważania dotyczące przyszłej strategii nowego HP, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak HP/Compaq potraktuje system operacyjny Linux i które platformy serwerowe będą nadal wspierane i rozwijane.

Kontynuując zeszłotygodniowe rozważania dotyczące przyszłej strategii nowego HP (ze szczególnym uwzględnieniem problemu wynikającego z faktu, że HP i Compaq mają w swoich ofertach podobne produkty), spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak HP/Compaq potraktuje system operacyjny Linux i które platformy serwerowe będą nadal wspierane i rozwijane.

Jeśli chodzi o Linux, HP zaprezentował ostatnio swoją własną wersję tego systemu operacyjnego, nadając oprogramowaniu nazwę Secure OS Software for Linux. HP twierdzi, że jest to idealne środowisko pracy dla tych firm i instytucji, dla których szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Nie jest to więc przypadek, że w nazwie tego firmowego Linuxa znalazło się słowo "Secury" (bezpieczny). System operacyjny Secure OS Software for Linux zawiera mechanizmy antywłamaniowe, moduły pracujące w czasie rzeczywistym, które chronią system przed atakami z zewnątrz, i szereg opcji, dzięki którym system operacyjny pracuje bezawaryjnie. Oprogramowanie Secure OS Software for Linux jest oparte na standardowym jądrze systemu Linux 2.4, które zostało przez HP w odpowiedni sposób zmodyfikowane i usprawnione.

Zobacz również:

  • Kolejna akwizycja firmy Nvidia
  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

Compaq też instaluje na swoich serwerach system Linux, bazując na umowach partnerskich. System Linux (dystrybucja Red Hat) jest instalowany wstępnie na serwerach ProLiant i Alpha, a Compaq oferuje swoim klientom usługi polegające na budowaniu klastrów składających się z serwerów pracujących pod tym systemem.

W raporcie opublikowanym przez IDC można przeczytać, że Compaq jest obecnie największym dostawcą serwerów pracujących pod systemem Linux (udział firmy w tym segmencie rynku wynosi 30,5 proc.). Czy HP/Compaq opracuje nową platformę Linuxową i zaproponuje atrakcyjne i bezpieczne środowisko pracy oparte na tym systemie, w którym firmy będą mogły uruchamiać swoje kluczowe aplikacje? Trudno powiedzieć, ale specjaliści twierdzą, że jest to wysoce prawdopodobne.

Jeśli chodzi o serwery, HP ma w swojej ofercie urządzenia linii NetServer (oparte na procesorach Intel) i serwery Unixowe (oparte na procesorach typu RISC). Compaq ma serwery linii ProLiant (procesory Intel), serwery linii AlphaServer (procesory Alpha) oraz Tandem Non-stop Himalaya i Integrity (oparte na procesorach MIPS). Analitycy mówią, że serwery ProLiant (Compaq) wygrają rywalizację z serwerami NetServer (HP). Compaq zapowiedział jednocześnie, że w ciągu kilku najbliższych lat zmodyfikuje swoje serwery AlphaServer i Tandem, tak aby były to produkty oparte na 64-bitowych procesorach Intel. Z kolei HP przygotowuje się do wprowadzenia na rynek serwerów pracujących pod systemem HP-UX, które będą oparte na procesorach Itanium (a nie RISC). Jak widać, procesory intelowskie skutecznie wypierają procesory typu RISC. Zresztą z chwilą wprowadzenia na rynek procesora Itanium (który integruje te dwie architektury), podział taki przestaje powoli obowiązywać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200