HP/Compaq: czas na decyzje (1)

Hewlett-Packard i Compaq mają obecnie w swoich ofertach wiele podobnych produktów i muszą zdecydować, które z nich będą nadal produkowane, a które trzeba będzie odłożyć do lamusa.

Hewlett-Packard i Compaq mają wiele do zrobienia. Aby powstały tandem, a właściwie nowy HP odniósł sukces, musi jak najszybciej opracować strategię, która spełni oczekiwania użytkowników eksploatujących produkty opracowane przez obie firmy. Rzecz w tym, że HP i Compaq mają obecnie w swoich ofertach wiele podobnych produktów i muszą zdecydować, które z nich będą nadal produkowane, a które trzeba będzie odłożyć do lamusa. Uwaga ta dotyczy szczególnie systemów operacyjnych i platform serwerowych. Niektóre systemy i platformy będą na pewno rozwijane i wspierane, a inne zakończą chyba swój żywot.

Chociaż żadna z firm nie chce na razie powiedzieć, co nas czeka w przyszłości i jakie systemy oraz serwery będą rozwijane, to analitycy i specjaliści już spekulują na ten temat.

Zobacz również:

  • Kolejna akwizycja firmy Nvidia
  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

HP ma w swojej ofercie komputery pracujące pod następującymi systemami operacyjnymi: HP-UX, MPE/IX, Windows NT/2000 i Linux. Natomiast Compaq oferuje użytkownikom komputery pracujące pod: Tru64 Unix, OpenVMS, Windows NT/2000, Linux (Red Hat) i NetWare. Firmy muszą zdecydować, jak pożenić ze sobą dwa unixowe systemy (HP-UX i Tru64 Unix), co zrobić z OpenVMS i MPE/IX, jaki los czeka system NetWare i jaką politykę obrać względem Linuxa. Jedyne dwa systemy operacyjne, co do których można być pewnym, że będą dalej wspierane, to Windows NT i Windows 2000.

Analitycy sądzą, że system operacyjny HP-UX weźmie górę i wyprze system Tru64 Unix, chociaż HP być może przejmie niektóre rozwiązania stosowane w systemie Tru64 Unix (np. obsługa klastrów) i wprowadzi je do systemu HP-UX. Informacje podane przez IDC ujawniają, że system operacyjny HP-UX opanował 15 proc. rynku systemów unixowych, a Tru64 Unix tylko 6 proc. Dla porównania, system operacyjny Solaris (Sun) ma w tym segmencie rynku największy udział - 40 proc.

Jest wysoce prawdopodobne, że HP/Compaq nie będzie już rozwijać i promować systemu OpenVMS, chociaż użytkownicy będą nadal mogli liczyć na wsparcie techniczne. Jak podaje IDC, Compaq sprzedał w ostatnim roku tylko 25 tys. licencji na używanie systemu OpenVMS. Istotny może być fakt, że w witrynie webowej Compaqa nie ma oddzielnej strony poświęconej temu systemowi. Jakby dla kontrastu w styczniu br. HP wprowadził do swojej oferty dwa nowe serwery linii HP e3000 Series, pracujące pod systemem MPE/iX Release 7.0. Stąd wniosek, że OpenVMS wydaje się stać na straconej pozycji.

Natomiast jest trudno powiedzieć, co nowe HP zrobi z systemem NetWare (Novell). A jest to produkt, który przez wiele lat królował na rynku serwerów klasy podstawowej, które konfigurowano na bazie tanich pecetów. Tu duże osiągnięcia ma Compaq, który w ciągu ostatnich 10 lat sprzedał wiele serwerów pracujących pod tym systemem. W dokumentach tej firmy można przeczytać, że 42 proc. serwerów ProLiant pracuje pod systemem NetWare. Z HP jest zupełnie inaczej. HP nie miał szczęścia do systemu NetWare i oprogramowanie to nie odegrało w jego strategii znaczącej roli. Co się więc stanie z systemem NetWare po sfinalizowaniu fuzji HP/Compaq? Trudno powiedzieć. W następnym odcinku inny ważki temat: Linux i platformy serwerowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200