HP Cloud chce konkurować z Amazon i Google

Ulotne maszyny i trwały storage

Typowym schematem działania chmury jest udostępnienie pamięci masowej jako web service, odseparowanej od naszego wirtualnego serwera. Pionierem tego schematu był Amazon S3, z usługą chmurowego storage, gdzie możemy przechowywać nasze dane. System ten jest niezależny od naszych wirtualnych węzłów obliczeniowych - gdy któryś z nich będzie potrzebował danych, wtedy je otrzyma.

HP ma swoją wersję Amazon S3, nazwaną HP Cloud Object Storage. Podobnie jak Amazon HP zapewnia RESTful API do przechowywania i odzyskiwania plików.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Także w wydaniu HP częścią webowego GUI jest przeglądarkowy interfejs do organizowania obiektów w kontenerach i decydowania, o uprawnieniach do nich. Z tego właśnie poziomu możemy załadować pliki i ustalić publiczny do nich dostęp. W tym celu jest tworzony dla nas URL. To przydatna funkcja, wygodniejsza niż sięganie po hasło do FTP.

HP Cloud chce konkurować z Amazon i Google

Typowym schematem działania chmury jest oddzielenie części obliczeniowej – w tym wypadku HP Cloud Compute – oraz pamięci masowej, udostępnianej jako web service (tutaj: HP Cloud Object Storage) i odseparowanej od naszych wirtualnych serwerów.

HP dołączył także kilka narzędzi, ułatwiających budowanie większych sieci. Na przykład można ustalać, które porty pozostaną otwarte w nowej maszynie - nie marnujemy czasu na logowanie na każdej z nich, aby uruchomić skrypt. HP dostarczy odpowiednie klucze publiczne, więc zalogujemy się szybko, kiedy będziemy tego potrzebować.

W HP Cloud mamy dostęp do CDN (Content Delivery Network), wbudowanej w część obiektową. Jeśli w przeglądarkowym GUI klikniemy prawym klawiszem dane z konkretnego kontenera są one wrzucane do czegoś, co wygląda jak sieć Akamai (przynajmniej sądząc po URL). Dane są dostępne przez adresy HTTP lub HTTPS, zgrabnie dodawane do interfejsu przeglądarkowego.

Ceny zaczynają się od 12 centów za gigabajt/miesiąc za podstawową usługę storage’ową (cena spada, gdy korzysta się z większej pamięci, ale musi to być przynajmniej 10 TB). Dodatkową małą opłatę poniesiemy (w rozliczeniu na 1 GB) za każde 10 000 poleceń przechowania, pobrania lub skopiowania naszych danych.

Transfer danych do storage’u jest darmowy w kierunku "do chmury", ale będzie nas kosztować ich pobieranie - po pierwszym darmowym gigabajcie za każdy następny zapłacimy 12 centów. Jeśli dodatkowo włączymy CDN, to cena skacze do 16 centów w USA i więcej poza nimi.

Storage z blokami

Pamięć obiektowa w HP Cloud jest dobrze pomyślana, ale jeszcze bardziej interesująca wydaje się być pamięć blokowa. W czasie naszego testu ten schemat pozostawał jeszcze w fazie beta. Ma on umożliwiać tworzenie trwałych wirtualnych dysków, które można montować do wirtualnych maszyn, jak fizyczne HDD.

Korzystając z HP Cloud Block Storage, zapisujemy dane w systemie plików, a maszyny HP robią resztę. Nie musimy pisać nowego kodu dla storage’u z myślą o pracy w chmurze. Korzystamy z tego, który działa z naszym oprogramowaniem, wskazując mu partycję pamięci blokowej w chmurze. Możemy umieścić bazę danych w pamięci blokowej i wtedy, gdy tego potrzebujemy, podpinać ją do uruchomionej instancji.


TOP 200