HD TVN czyli Telewizja Nowej Generacji

Spółka ITI Neovision, należąca do Grupy ITI, zapowiada rewolucję na rynku usług telekomunikacyjnych i multimedialnych. Wszystko za sprawą projektu nazwanego roboczo Telewizją Nowej Generacji.

Za stronę technologiczną projektu w Polsce będzie odpowiadać firma ADB, która dotychczas w Europie wspierała projekty we Włoszech (Mediaset), Hiszpanii (Telefonica), czy Szwajcarii. W Polsce dostarczy urządzenia niezbędne do odbioru, wraz z oprogramowaniem, przystosowane także do treści emitowanych w MPEG-4 (w tym również High Definition).

Urządzenia do odbioru sygnału zostały zaprojektowane w Polsce, a ich produkcja ruszy w najbliższych dniach pod Wrocławiem. Umożliwią odbiór sygnału MPEG-4 oraz HDTV, a dodatkowo będą oferowały funkcjonalność nagrywarki PVR (dysk 250 GB) i będzie istniała możliwość podłączenia ich do Internetu. Oprogramowanie będzie wspierać platformę MHP, co pozwoli na wprowadzenie w przyszłości także usług multimedialnych.

Potencjalnych abonentów do Telewizji Nowej Generacji mają przyciągnąć przede wszystkim kanały telewizyjne wysokiej rozdzielczości. W planach jest zaoferowanie trzech kanałów HDTV. Część będzie tworzona własnymi środkami, a część przy współpracy z partnerami doświadczonymi w emisji tego typu treści. Pewna jest transmisja spotkań Ligi Mistrzów w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo wszystkie kanały przejdą na emisję fonii w Dolby Digital, przy czym część w standardzie 2.0, ale kilka także w pełnym 5.1 AC3.

Spodziewać się można wprowadzenia także usługi Video on Demand (VOD). Będzie ona wprowadzana przy współpracy z Telekomunikacją Polską. Pozwoli to na wybór treści do oglądania, a w połączeniu z nagrywarką PVR i dyskiem 250 GB umożliwi nagranie do 300 godzin materiału.

Oferta ruszy na jesieni bieżącego roku. Według nieoficjalnych informacji ITI Neovision ma wykorzystywać trzy transpondery na satelicie Hot Bird (13E), jednak dzięki wydajnej kompresji MPEG-4 pozwoli to na bezproblemowe wdrożenie HDTV i jednocześnie zaoferowanie szerokiej palety kanałów i usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200