Gwiazda zamiast routera

Budowa szybkiego szkieletu sieci LAN i WAN w technologii OptiStar wyeliminuje konieczność stosowania tradycyjnych routerów.

Budowa szybkiego szkieletu sieci LAN i WAN w technologii OptiStar wyeliminuje konieczność stosowania tradycyjnych routerów.

Wystawa Telecom '99 była dla Lucent Technologies okazją zaprezentowania nowej rodziny produktów OptiStar. Podstawowym zadaniem tego rozwiązania jest zapewnienie integracji lokalnych i rozległych sieci światłowodowych ATM przedsiębiorstw w sieć optyczną (Optical Area Network), w której komunikacja odbywa się z wykorzystaniem protokołu IP.

Podczas targów telekomunikacyjnych firma wprowadziła na rynek karty OptiStar OC48 i OC12 umożliwiające bezpośrednie wpięcie serwerów do szkieletów światłowodowych sieci WAN z przepustowością odpowiednio 2,5 Gb/s i 622 Mb/s. Lucent zapowiedział także, że do końca bieżącego roku wprowadzi na rynek ich odpowiedniki pracujące w technologii SDH (z interfejsami STM-16 i STM-4).

Kolejnych produktów z rodziny OptiStar należy spodziewać się w pierwszej połowie 2000 r. Wtedy to na rynek trafi przełącznik OptiStar EdgeSwitch, umożliwiający agregację ruchu w szkielecie sieci ATM i oferujący przepustowość ok. 10 Gb/s, oraz karta sieciowa OptiStar GE1000, która będzie wyposażona we własne procesory przejmujące od serwera całość zadań związanych z przesyłaniem danych w sieci. Pozwoli to serwerom bez żadnych opóźnień pracować w światłowodowych sieciach Gigabit Ethernet.

Lucent wprowadzi również na rynek dwie aplikacje umożliwiające wykorzystanie potencjału szybkiego szkieletu sieci rozległej. Pierwsza z nich, OptiStar Replicator, umożliwi replikowanie danych z jednego serwera na inny w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci WAN. Pozwoli ona firmom tworzyć w łatwy sposób awaryjne centra danych. Druga z aplikacji, OptiStar MediaServe, to w rzeczywistości serwer wideo umożliwiający dystrybucję w sieci nagrań wizualnych i głosowych.

Produkty z rodziny OptiStar będą dostarczane w pierwszej kolejności ze sterownikami dla systemów Windows NT 4.0, Windows 2000 i Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200