Gwałtowny rozwój internetu rzeczy a inne przełomowe technologie

Cyberbezpieczeństwo

Działania w zakresie cyberbezpieczeństwa już teraz muszą odpowiadać na coraz silniejsze zagrożenia wynikające z rosnącej skali przestępstw cybernetycznych. W nadchodzących latach zagrożeń będzie jeszcze więcej bo wraz z nadejściem internetu rzeczy, otwierają się przed cyberprzestępcami nowe możliwości wykorzystywania słabych powiązań w ekosystemie w celu przeszukiwania sieci i znajdowania nowych źródeł zysków.

Niektóre zagrożenia cybernetyczne wynikające z internetu rzeczy są ściśle związane z miejscem ataku. Przedmioty, do których nie można było włamać się wcześniej, np. wykrywacze dymu i termostaty, zostały podłączone do sieci internetowej. Wzrosła kradzież wrażliwych danych oraz zaginionych, skradzionych lub naruszonych urządzeń mobilnych, które umożliwiają sterowanie przedmiotami podłączonymi do internetu.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach

W takim razie, co przed nami? McKinsey prognozuje możliwość spełnienia się jednego z trzech scenariuszy. Firmy albo „będą ociągać się ze zrobieniem kroku naprzód” (jeśli intensywność zagrożeń, ale też jakość reakcji będzie stopniowo rosnąć), albo napotkają na „przeszkodę zagrażającą cyfryzacji” (w przypadku znacznego wzrostu intensywności zagrożeń, przy ograniczonym wzroście jakości reakcji), albo osiągną „wysoki poziom bezpieczeństwa, zwiększając odporność na zagrożenia cybernetyczne i przyspieszając proces cyfryzacji” (w przypadku gwałtownego wzrostu intensywności zagrożeń przy jednocześnie gwałtownym wzrośnie jakości reakcji).

Co to oznacza?

Obserwując to, jak rozwijający się internet rzeczy wpływa na aktualne trendy, widać wyraźnie, że kluczem do sukcesu jest skuteczna konwergencja technologii.

Firmy planują swoje strategie IT najczęściej z trzyletnim wyprzedzeniem. Dlatego szczególne znaczenie ma uwzględnienie w nich wspomnianych trendów już na obecnym etapie.

Pomyślna realizacja strategii zgodnej z tymi nowymi trendami i popularyzacją internetu rzeczy będzie wymagać nowych kompetencji w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz umiejętności reakcji na zagrożenia.


TOP 200