Guy Rosen został Chief Information security officer w Meta

Meta mianowała wiceprezesa firmy na stanowisko dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji (CISO). Jest to nowo utworzone stanowisko

Guy Rosen został Chief Information security officer  w Meta

Guy Rosen, który pracuje w Facebooku od 2013 roku i ostatnio kierował działaniami firmy w zakresie bezpieczeństwa i integralności produktów, poinformował na Twitterze, że w nowej roli „będzie nadal nadzorował i analizował szeroki zakres zagrożeń bezpieczeństwa i ochrony, z jakimi stykają się ludzie korzystający z naszych usług, nasza firma i branża”.

Agencja Reutera powołuje się na notatkę autorstwa Marka Zuckerberga, w której ten miałby prosić Rosena o objęcie stanowiska, ponieważ będzie to „kolejnym krokiem do podniesienia tej pracy w zakresie bezpieczeństwa w naszym DNA - i wzmocnienia naszego przywództwa i zarządzania w kwestiach bezpieczeństwa”.

Zobacz również:

  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą
  • Generatywna sztuczna inteligencja przeraża CISO. Mimo to jej wdrażanie nie zwalnia tempa

W rozszerzonej roli Rosen „będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo i ochronę w zakresie nadużyć na platformie, a także za bezpieczeństwo naszych produktów, infrastruktury i informacji firmowych - skupiając się zarówno na zagrożeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych” - napisał Zuckerberg.

Rosen pracuje w Facebooku / Meta od 2013 roku, kiedy firma przejęła start-up Onavo, który Rosen założył z Royem Tigerem za około 120 milionów dolarów.

Przed objęciem stanowiska Rosen był starszym wiceprezesem Facebooka ds. produktów i zajmował się głównie kwestiami bezpieczeństwa i integralności. Jest uważany za jednego ze współpracowników Zuckerberga, a najprawdopodobniej został nim przed odejściem na emeryturę Cheryl Sandberg, wiceprezes ds. operacyjnych i prawej ręki Zuckerberga przez ostatnią dekadę.

Facebook działa bez starszego menedżera ds. bezpieczeństwa informacji i kwestii cybernetycznych, odkąd Alex Stamos opuścił go w 2018 roku. Odkąd firma zmieniła nazwę na Meta, rola ta nie była obsadzona, ale teraz, w obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo użytkowników w meteorologicznych światach, które promuje Facebook, prawdopodobnie nie ma ucieczki przed tym, aby być odpowiedzialnym za zarządzanie i koordynowanie tej kwestii, a jest to pierwszy raz taka rola. W ostatnim miesiącu pojawiły się doniesienia, że użytkownicy platform wirtualnych, takich jak Roblox, doświadczyli incydentów wirtualnej przemocy między sobą.

Według specjalnego raportu organizacji non-profit Sum Of Us, która zajmuje się ochroną użytkowników i konsumentów przed dużymi firmami technologicznymi, problem przemocy w wirtualnych światach jest bardzo niepokojący, ponieważ do tej pory firmy obsługujące te platformy nie zajęły się nim w sposób szczególny. Nominacja Rosena ma najwyraźniej na celu dodanie tego poziomu do polityki Facebooka dotyczącej aktywności w Kosiarzach już na etapie planowania, a nie czekania na uruchomienie serwisu, by się nim zająć.

Technologia Onbo była wykorzystywana przez Facebooka do analizowania i zbierania danych użytkowników bez pozwolenia. W styczniu 2019 r. na stronie TechCrunch ujawniono, że technologia Onbo została wykorzystana przez Facebooka do obsługi tylnych drzwi w aplikacji Facebook Research, co umożliwiło potajemny dostęp do wielu informacji o użytkownikach, którzy w większości byli niepełnoletni. W odpowiedzi Facebook ogłosił, że usunął aplikacje Onbo ze sklepu z aplikacjami.

Źródło: Reuters, news.middleeast-24.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200