Guru przemysłu komputerowego mówi: ta technologia IT odegra tę samą rolę, jaka w przeszłości przypadła pecetom
-
- Janusz Chustecki,
- 03.02.2023, godz. 09:57
Bill Gates twierdzi, że chatboty AI, takie jak ChatGPT, zmienią kształt rynku IT w równie radykalny sposób, w jaki zrobiły to w przeszłości takie rewolucyjne rozwiązania, jak komputery osobiste czy Internet. Według niego ten rok zdominuje całkowicie temat sztucznej inteligencji i tego, w jakim kierunku powinna się rozwijać ta technologia.

Microsoft jest firmą, która przyczyniła się walnie do rozwoju pecetów, co miało miejsce w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku pecetów. Ma więc spore doświadczanie w rozwoju innowacyjnych technologii. Wcześniej na komputery mogły sobie pozwolić wyłącznie duże korporacje. Ze sztuczną inteligencją może być tak samo. Nawet nie obejrzymy się, gdy będziemy wkrótce w niej korzystać w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów. Będzie wtedy nam towarzyszyć każdego dnia.
Sztuczna inteligencja wykorzystuje dane zebrane z milionów stron internetowych, aby odpowiadać na nasze pytania w przejrzysty i konwersacyjny sposób. To właśnie dlatego oprogramowanie ChatGPT robi ostatnio tak zawrotną karierę, pomagając jej użytkownikom pisać rozprawy naukowe oraz tworzyć programistom aplikacje komputerowe. Póki co, sztuczna inteligencja potrafi czasami błądzić i podaje złe odpowiedzi, jednak z czasem nabywa coraz większą wiedzę i doskonali swoje umiejętności. Ma też nieraz trudności z rozpoznawaniem dezinformacji, jednak konsekwentnie i cały czas uczy się, pracując z upływem czasu coraz lepiej.
Zobacz również:
- Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
- Microsoft integruje Bing z generatorem obrazów DALL-E
- AI pomaga wykrywać raka piersi
To właśnie dlatego z usług chatbota ChatGPT korzysta już każdego miesiąca ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, a przecież funkcjonuje w internecie zaledwie kilkanaście miesięcy. Microsoft w porę zorientował się, jakie korzyści niesie ze sobą ta technologia, i zainwestował już w firmę OpenAI (która jest twórcą oprogramowania ChatGPT) ponad miliard dolarów. Konkurujące z Microsoftem firmy również wyczuły pismo nosem i wchodzą ochoczo w ten biznes.
Chodzi tu głównie o firmę Google, która ma świadomość tego, że rozwiązania podobne do ChatGPT mogą zagrozić jej dominacji na rynku internetowych wyszukiwarek. Niewykluczone więc, że wyszykiwarka Google będzie niedługo w większym stopniu korzystać z mechanizmów wykorzystujących sztuczną inteligencję. To samo zapewne stanie się z wyszukiwarką Bing, której twórcą jest Microsoft.