Guru przemysłu komputerowego mówi: ta technologia IT odegra tę samą rolę, jaka w przeszłości przypadła pecetom

Bill Gates twierdzi, że chatboty AI, takie jak ChatGPT, zmienią kształt rynku IT w równie radykalny sposób, w jaki zrobiły to w przeszłości takie rewolucyjne rozwiązania, jak komputery osobiste czy Internet. Według niego ten rok zdominuje całkowicie temat sztucznej inteligencji i tego, w jakim kierunku powinna się rozwijać ta technologia.

Microsoft jest firmą, która przyczyniła się walnie do rozwoju pecetów, co miało miejsce w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku pecetów. Ma więc spore doświadczanie w rozwoju innowacyjnych technologii. Wcześniej na komputery mogły sobie pozwolić wyłącznie duże korporacje. Ze sztuczną inteligencją może być tak samo. Nawet nie obejrzymy się, gdy będziemy wkrótce w niej korzystać w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów. Będzie wtedy nam towarzyszyć każdego dnia.

Sztuczna inteligencja wykorzystuje dane zebrane z milionów stron internetowych, aby odpowiadać na nasze pytania w przejrzysty i konwersacyjny sposób. To właśnie dlatego oprogramowanie ChatGPT robi ostatnio tak zawrotną karierę, pomagając jej użytkownikom pisać rozprawy naukowe oraz tworzyć programistom aplikacje komputerowe. Póki co, sztuczna inteligencja potrafi czasami błądzić i podaje złe odpowiedzi, jednak z czasem nabywa coraz większą wiedzę i doskonali swoje umiejętności. Ma też nieraz trudności z rozpoznawaniem dezinformacji, jednak konsekwentnie i cały czas uczy się, pracując z upływem czasu coraz lepiej.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja

To właśnie dlatego z usług chatbota ChatGPT korzysta już każdego miesiąca ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, a przecież funkcjonuje w internecie zaledwie kilkanaście miesięcy. Microsoft w porę zorientował się, jakie korzyści niesie ze sobą ta technologia, i zainwestował już w firmę OpenAI (która jest twórcą oprogramowania ChatGPT) ponad miliard dolarów. Konkurujące z Microsoftem firmy również wyczuły pismo nosem i wchodzą ochoczo w ten biznes.

Chodzi tu głównie o firmę Google, która ma świadomość tego, że rozwiązania podobne do ChatGPT mogą zagrozić jej dominacji na rynku internetowych wyszukiwarek. Niewykluczone więc, że wyszykiwarka Google będzie niedługo w większym stopniu korzystać z mechanizmów wykorzystujących sztuczną inteligencję. To samo zapewne stanie się z wyszukiwarką Bing, której twórcą jest Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200