Gtech będzie nadal obsługiwał Totalizator

Minister skarbu zatwierdziła nową umowę z Gtech na obsługę lottomatów Totalizatora Sportowego. Nie będzie wieć powrotu do starego sposobu rejestrowania i sprawdzania losów.

Minister skarbu państwa Aldona Kamela-Sowińska zdecydowała się zaakceptować i zarazem przedłużyć umowę z firmą Grytek, polskim oddziałem amerykańskiego koncernu GTech, na obsługę informatyczną Totalizatora Sportowego. Renegocjowana umowa została przedłużona o kolejne 10 lat. Wartość zawartego kontraktu jest szacowana na 300-500 mln zł.

Dotychczasowa umowa, podpisana z GTech w 1991 r., miała wygasnąć z końcem października br. Umowę z firmą Grytek na dostawę nowego systemu informatycznego dla Totalizatora podpisał były prezes firmy Władysław Jamroży. Minister skarbu nie zatwierdziła jednak tej umowy, twierdząc, że przy wyborze operatora lottomatów zostały popełnione błędy proceduralne. Pod koniec marca br. GTech wycofał się więc z umowy z Totalizatorem. Wobec groźby utraty przez skarb państwa wielomilionowych zysków z tytułu funkcjonowania loterii ponownie podjęto rozmowy z operatorem. Wznowiona umowa obejmuje dostarczenie przez GTech nowych terminali loteryjnych, obsługę informatyczną, serwis całego systemu oraz rozbudowanie łączności radiowo-satelitarnej pomiędzy oddziałami regionalnymi a centrum komputerowym Totalizatora. W przetargu na obsługę informatyczną Totalizatora udział brały również amerykański AWI Powerhouse i norweski Telenor Satellite. Ostatnio start w przetargu zapowiedziały także Wincor-Nixdorf iPAGI, które były dotychczas poddostawcami AWI.

Zobacz również:

  • Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Sieć Totalizatora obsługuje ok. 6 tys. terminali, dzięki którym w czasie rzeczywistym przesyłane są do centrali Totalizatora informacje o zawartych zakładach z regionalnych kolektur z całej Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200