Grzegorz Gołda, Cloudware Polska: Zasoby IT wymagają lepszego zarządzania

Grzegorz Gołda, dyrektor sprzedaży w Cloudware Polska

W najbliższym roku i w kolejnych latach dużo będzie się mówić o rozwiązaniach z segmentu Identity Management, służących do zarządzania tożsamością. Obecnie to jeden najważniejszych obszarów w zakresie bezpieczeństwa i chmury – mówi Grzegorz Gołda, dyrektor sprzedaży w Cloudware Polska.

Na czym obecnie skupia się Cloudware, rozwijając swoje rozwiązania do zarządzania zasobami IT, w tym platformę Next Vision One do zarządzania środowiskiem IT?

Prawidłowe zarządzanie zasobami IT na pierwszy rzut oka może nie wydawać się szczególnie ważne. W istocie jest jednym z tych procesów biznesowych, który odpowiednio poprowadzony przynosi organizacji wiele wymiernych korzyści. W Cloudware wiemy, jak ważne jest prawidłowe zarządzanie całym środowiskiem IT, ale także zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa organizacji. Te dwa elementy mocno wpływają na efektywność i wydajność poszczególnych procesów biznesowych, które mogą przekładać się m.in. na finanse firmy.

Żeby wesprzeć organizacje w tych działaniach, stworzyliśmy rozwiązanie Next Vision One. Jest to zintegrowana platforma do zarządzania środowiskiem IT, także tym rozproszonym. Nie wymaga ona zaawansowanej infrastruktury IT, a z racji budowy modułowej i dużej elastyczności jesteśmy w stanie dopasować ją tak, by w 100% zintegrowała się z systemami, których używa u siebie klient. Tym samym jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązanie idealnie dopasowane do organizacji z różnych branż i zarządzać różnymi danymi i informacjami, które dostarczy nam klient.

Grzegorz Gołda, Cloudware Polska: Zasoby IT wymagają lepszego zarządzania

A z którym elementem oferty wiążą państwo największe nadzieje na ten rok i na kolejne lata?

Rynek zmienia się błyskawicznie, podobnie jak potrzeby klientów. W Cloudware zawsze staramy się wybiegać do przodu i edukować naszych klientów w zakresie tego, co może wydarzyć się niebawem i jakich narzędzi lub produktów mogą potrzebować, by usprawnić nie tylko swoje środowisko IT, ale także wesprzeć lub ulepszyć pewne procesy biznesowe, czasem kluczowe dla działania ich organizacji.

W naszej ocenie zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach dużo będzie mówić się o Identity Management, czyli zarządzaniu tożsamością. Jest to jeden z kluczowych obecnie obszarów dotyczących bezpieczeństwa oraz chmury. Cloudware Polska proponuje w tym zakresie swoim klientom już od jakiegoś czasu rozwiązanie IBM Security Identity Manager, które może być dostarczone na platformie IBM Cloud. Połączenie obszaru Identity Management i chmury jednocześnie przynosi korzyści na kilku płaszczyznach, związanych nie tylko ze środowiskiem IT. Są to przede wszystkim obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem systemu – IBM Cloud – oraz podniesienie bezpieczeństwa aplikacji i obniżenie kosztów operacyjnych – automatyzacja operacji. Do tego dochodzi podniesienie bezpieczeństwa w organizacji – obsługa cyklu życia tożsamości – oraz centralizacja informacji o kontach i uprawnieniach dla lepszej przejrzystości audytowej.

W ofercie firmy pojawiło się rozwiązanie Cloudware AI Platform, bazujące na platformie dla danych i sztucznej inteligencji IBM Cloud Pak for Data. Skąd ta decyzja?

Sztuczna inteligencja jest dziś chwytliwym pojęciem, które zyskuje coraz większą popularność. Nowoczesne technologie stały się nieodzownym elementem naszego życia zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Inteligentne są nie tylko systemy analizujące wielkie zbiory danych i przewidujące prawdopodobieństwa wystąpienia przyszłych zdarzeń.

Sztuczna inteligencja to przyszłość, nie można temu zaprzeczyć. Jest ona wykorzystywana do coraz większej liczby procesów biznesowych, testuje się ją pod kątem użyteczności także w zastąpieniu niektórych stanowisk pracy. Przyspiesza przetwarzanie ogromnej ilości dostępnych danych, których interpretacja bez tego narzędzia byłaby utrudniona lub w ogóle niemożliwa. Zapewnia także automatyzację skomplikowanych i czasochłonnych zadań, podnosząc wydajność pracy. Współczesne prace nad SI zmierzają przede wszystkim do optymalizacji działań przedsiębiorstw. Wysoce wyspecjalizowane inteligentne systemy służą na przykład do udzielania automatycznych odpowiedzi na zapytania klientów albo personalizowania ofert handlowych. Możliwe też stało się bezzałogowe zarządzanie produkcją czy kontrolowanie stanu technicznego maszyn.

Życie ze sztuczną inteligencją w tle, która rozwija się w błyskawicznym tempie, stanie się naszą nową codziennością. Myślę, że im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej odnajdziemy się w tej nowej rzeczywistości, która jest tak naprawdę bliżej, niż nam się wydaje.

Grzegorz Gołda, Cloudware Polska: Zasoby IT wymagają lepszego zarządzania

Równie gorącym co sztuczna inteligencja tematem jest konteneryzacja. Dlaczego? Jaką rolę w tworzeniu nowoczesnych aplikacji i usług odgrywa dziś obsługa kontenerów?

Nie da się ukryć, że konteneryzacja – obok chmury obliczeniowej – jest obecnie bardzo modnym i gorącym tematem. Dzieje się tak dlatego, że jest ona bezpośrednio związana z transformacją cyfrową, głównie za sprawą możliwości wykorzystania jej w chmurze. Tym samym możemy stwierdzić, że konteneryzacja jest elementem szeroko pojętej rewolucji chmurowej.

Zainteresowanie oprogramowaniem do zarządzania kontenerami związane jest m.in. z popytem na chmurę. Przewiduje się, że Kubernetes (platforma do automatyzacji procesów uruchamiania aplikacji w kontenerach i zarządzania nimi – przyp. red.) niebawem wykroczy poza kontenery i będzie stosowany jako wsparcie innych elementów środowiska IT.

Wiele firm obawia się, że wybór jednego dostawcy zablokuje korzystanie z możliwości innego. Kontenery pozwalają na uniknięcie tego problemu. Oferują jednoczesne zarządzanie tysiącami jednostek w różnych środowiskach tradycyjnych, w chmurze hybrydowej i publicznej. Wdrożenie kontenerów skraca czas tworzenia aplikacji aż o 30%, a lepsze wykorzystanie możliwości sprzętu przyczynia się do ograniczenia kosztów utrzymania infrastruktury nawet o 15%. Tym samym daje to także możliwość szybkiego reagowania i dostosowania aplikacji do aktualnych potrzeb rynkowych. Takie działanie pozwala skupić się na budowaniu i osiąganiu przewagi konkurencyjnej, która, jak wiemy, jest niezmiernie ważna.

A jakie będą konsekwencje epidemii koronawirusa dla polskiego rynku IT?

Myślę, że nie ma chyba branży, która nie odczuła skutków związanych z pandemią koronawirusa. Wprowadzone dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa obostrzenia prawne znacznie wpłynęły na prowadzenie każdego biznesu, a nasza branża w tym aspekcie niczym nie różni się od innych. Te gałęzie biznesu, które mogą sobie na to pozwolić, przenoszą wszelkie aktywności do internetu i, na szczęście, my mamy taką możliwość. Branża IT odczuwa skutki związane z pandemią. Musimy pamiętać, że koronawirus dotknął także naszych klientów i ich biznesy. W związku z tym jesteśmy w pełni świadomi, że pewne decyzje zakupowe po ich stronie mogą przedłużać się w czasie. Niemniej staramy się wspierać naszych klientów w ich codziennej pracy, dostarczając im dodatkowe narzędzia, by tym samym pokazać, że dla nas liczy się przede wszystkim bycie dla nich realnym wsparciem i zaufanym partnerem biznesowym, na którego mogą liczyć.

Na przykład w ramach naszej współpracy z IBM Polska przygotowaliśmy specjalną ofertę, w skład której wchodzą rozwiązania IBM Cloud Identity oraz MaaS360, pozwalające zarządzać środowiskiem IT, przy dostosowaniu się do m.in. nowej sytuacji, czyli regularnej pracy zdalnej, jaką objęta została większość firm.

Grzegorz Gołda, Cloudware Polska: Zasoby IT wymagają lepszego zarządzania