Grupowy Communicator

Nowy pakiet Netscape'a to kompletne rozwiązanie realizujące ideę pracy grupowej.

Nowy pakiet Netscape'a to kompletne rozwiązanie realizujące ideę pracy grupowej.

Firma Netscape, znana głównie z produkcji przeglądarki stron WWW Netscape Navigator, zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego produktu przeznaczonego do pracy grupowej - Netscape Communicator. Jest to zintegrowany pakiet oprogramowania ułatwiający użytkownikom wymianę informacji i komunikowanie za pośrednictwem sieci Internet i intranet.

W skład Communicatora wejdzie aż pięć produktów: przeglądarka stron WWW (Netscape Navigator 4.0), oprogramowanie do tworzenia stron WWW (Netscape Composer HTML), klient poczty elektronicznej (Netscape Messenger), aplikacja umożliwiająca prowadzenie sieciowych dyskusji (Netscape Collabra) oraz narzędzie do współdzielenia dokumentów (Netscape Conference). Firma zapowiedziała także bardziej profesjonalną wersję pakietu dedykowaną dla wymagających użytkowników - Netscape Communicator Professional Edition, w skład której wejdzie także terminarz Netscape Calendar oraz narzędzie AutoAdmin przeznaczone dla administratorów sieci komputerowych i umożliwiające scentralizowane instalowanie, konfigurowanie i zarządzanie wszystkimi aplikacjami pakietu.

Zawartość Communicatora

Nowy pakiet Netscape'a to pierwsze rozwiązanie tej firmy, które można w pełni zakwalifikować jako produkt przeznaczony do pracy grupowej. Jego zaletą jest wysoki poziom integracji z najpopularniejszą obecnie usługą intranetową, a mianowicie WWW.

Podtsawową częścią pakietu i jednocześnie najlepszym produktem firmy jest Netscape Navigator 4.0. Najnowsze cechy tej przeglądarki to: możliwość obsługi wieloplanowych stron WWW, wsparcie dla technologii style sheets oraz ONE (Open Network Environment).

Z przeglądarką tą współpracuje klient pocztowy Messenger, który umożliwia wysyłanie i odbieranie pełnych stron WWW (co określane jest jako usługa Inbox Direct) i oglądanie ich bezpośrednio z poziomu skrzynki pocztowej. Messenger umożliwia także wyszukiwanie informacji o użytkownikach w każdej korporacyjnej bazie danych, która zgodna jest z technologią LDAP oraz pozwala na szyfrowanie listów i stosowanie elektronicznego podpisu.

Narzędziem pozwalającym prowadzić regularne dyskusje sieciowe na publicznych spotkaniach dyskusyjnych jest Netscape Collabra. Forum te mogą być zarówno publiczne, jak i prywatne. Collabra umożliwia wyszukiwanie informacji w nich za pośrednictwem dowolnych kryteriów oraz oferuje użytkownikom narzędzia pozwalające w prosty sposób tworzyć i wysyłać do grup dyskusyjnych pełne strony WWW.

Pomocne w tym ostatnim zadaniu jest Netscape Composer. To nowe narzędzie umożliwia publikowanie przygotowanych stron HTML na serwerach WWW za pośrednictwem kliknięcia zaledwie jednego przycisku. Użytkownik ma do dyspozycji prosty w obsłudze edytor, który pozwala np. przenosić obrazki za pomocą technologii "ciągnij i upuść", dołączać applety Javy do tworzonych stron, korzystać z wbudowanego słownika oraz z pomocy licznych Wizardów ułatwiających tworzenie stron wyposażonych np. w ramki (frames).

Ostatnim składnikiem standardowej wersji pakietu Communicator jest Netscape Conference. Oprogramowanie to posiada analogiczne funkcje do aplikacji NetMeeting firmy Microsoft. Pozwala ono współdzielić użytkownikom sieci edytowane dokumenty, wymieniać uwagi za pośrednictwem wspólnej "tablicy" konferencyjnej, a także komunikować się werbalnie za pomocą internetowego telefonu. Program może też przesyłać pliki z jednego komputera na drugi - wystarczy że użytkownik zna numer IP komputera swojego współpracownika oraz ma przyznane odpowiednie prawa dostępu.

Dla profesjonalistów

Bardziej wymagający użytkownicy, nabywający profesjonalną wersję Communicatora otrzymają dodatkowo terminarz Netscape Calendar umożliwiający - tak jak i inne produkty tego rodzaju - wyszukiwanie wolnych terminów spotkań innych osób i zawiadamianie o spotkaniach poprzez pocztę elektroniczną. Ponadto otrzymują oni także program AutoAdmin automatyzujący w dużym stopniu pracę administratora implementującego pakiet Netscape Communicator w firmie. Pozwala on m.in. ściągnąć z serwera Netscape poprawioną wersję produktu, a następnie automatycznie instaluje ją na wszystkich komputerach w sieci wyposażonych w poprzednią wersję pakietu.

Kiedy i jak

Netscape Communicator dostępny będzie w sprzedaży w pierwszym kwartale 1997 r. dla siedemnastu platform systemowych, m.in. Windows 3.1, 95, NT 3.51, NT 4.0, Apple MacOS oraz różnych odmian Unixa. Podstawowa wersja pakietu ma kosztować 49 USD, a poszerzona - 79 USD. Dostępny on będzie w 11 wersjach językowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200