Grupowo w Orlando

Dla dużych komputerów

Bardziej istotne dla klientów korporacyjnych były jednak zapowiedzi ekspansji Lotusa z Domino na nowe, nie obsługiwane dotąd platformy systemowe. Podczas Lotusphere zaprezentowano Domino 4.5, pracujące na platformie Solaris w trybie wysokiej dostępności (na dwuprocesorowych serwerach z procesorem UltraSPARC). Wysoką dostępność zapewniono dzięki integracji Domino 4.5 z systemem zarządzania sieciami Solstice HA 1.2. Oprogramowanie to potrafi monitorować pracę serwerów Lotusa i automatycznie je wyłączać i ponownie uruchamiać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek istotnych błędów podczas pracy. Klienci uruchamiający Domino na platformie Solaris mogą bezpłatnie ściągnąć odpowiednie skrypty dla Solstice'a z serwera o adresiehttp://www.sun.com/solstice.

Lotus wraz z IBMüem ujawnił też plany portowania Domino na maszyny S/390 i AS/400. Platforma S/390 zapewni użytkownikom korporacyjnym możliwość swobodnego skalowania wykorzystywanej instalacji Notes, umożliwiając obsługę ponad 10 tys. użytkowników. Wersja beta oprogramowania dostępna ma być w czerwcu br., a pełny produkt - we wrześniu. Pod koniec br. IBM zamierza także rozpocząć testy beta serwera Domino, pracującego na AS/400. Premiera tego produktu powinna odbyć się na początku przyszłego roku.

Zarządzanie i integracja

Sporo dzieje się także w dziedzinie zarządzania pracą systemu Notes. Firma Tivoli, wchodząca w skład koncernu IBM, planuje wprowadzenie na rynek pakietu do zarządzania serwerami Notes i kontroli procesu tworzenia aplikacji współpracującego ze środowiskiem zarządzania Tivoli Management Environment (TME 10).

W II kw. br. dostępny będzie także pakiet Domino.Connect Lotusa, który umożliwi integrację serwerów Domino z systemami transakcyjnymi i systemami baz danych. Za jego pośrednictwem użytkownicy zwykłych przeglądarek WWW i klientów Notes będą mogli korzystać z aplikacji SAP R/3, systemów transakcyjnych CICS, Tuxedo i Tandem oraz relacyjnych baz danych: Oracle, Informix i Sybase.

W ostatnim przypadku wykorzystywane będzie także oprogramowanie NotesPump 2.0, umożliwiające wymianę i synchronizację danych między Lotus Domino a wymienionymi wcześniej systemami danych, a także dowolnymi bazami danych, zgodnymi z ODBC, i standardowymi plikami tekstowymi. Łączność z systemem SAP R/3 ma być realizowana za pośrednictwem oprogramowania MQSeries firmy IBM.

Pełny pakiet Domino.Connect, w którego skład wejdzie także NotesPump 2.0, kosztować będzie 7995 dolarów.

Grupowa komunikacja

Największe zamieszanie wśród uczestników Lotusphere wprowadziła firma, prezentując swoją strategię, dotyczącą oprogramowania klientów pocztowych. Wielu uczestników konferencji i analityków podkreślało, że firma może mieć trudności w promowaniu nowych rozwiązań, głównie z powodu ich mnogości i tylko nieznacznych różnic funkcjonalnych.

Podczas konferencji Lotus zaprezentował dwóch nowych klientów pocztowych: Lotus Mail, pracujący na bazie protokołu POP3, a także Lotus Mail Java Edition - klienta pocztowego, napisanego w Javie i przystosowanego do współpracy z przeglądarkami WWW lub komputerami sieciowymi. Pierwszy z produktów ma być dostępny jeszcze w tym kwartale i kosztować 35 dolarów. Drugi zapowiadany jest na II kwartał br., a jego cena nie została jeszcze ustalona.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy ukaże się pakiet cc:Mail Release 8, który obsługiwać ma protokół POP3 i odczytywanie poczty elektronicznej za pośrednictwem !WWW. Nowy serwer cc:Maila zawierać będzie bramkę pocztową SMTP/MIME, umożliwiającą poprawną wymianę poczty elektronicznej z Internetem. Cena tego produktu nie jest jeszcze znana.

Zainteresowaniem uczestników Lotusphere cieszyła się także nowa wersja popularnego terminarza Lotusa - Lotus Organizer 97 Group Scheduling (GS) Edition. Jest to osobisty menedżer (PIM), wzbogacony o możliwość komunikowania z serwerem Domino 4.5, a co za tym idzie wymiany informacji o spotkaniach z innymi użytkownikami pakietu Organizer. Nowa cecha pakietu, jaką jest Organizer 97 Web Calendar, umożliwia małym grupom użytkowników dostęp do wspólnego kalendarza za pośrednictwem intranetu i Internetu (poprzez WWW) bez serwera Domino. Nowa wersja pakietu ma być dostępna w marcu br. w cenie 79 dolarów za licencję.

Javie komponenty

Lotus ujawnił też plany dotyczące rozwoju komponentów pisanych w Javie. Nowa strategia, nosząca kryptonim Kona, zakłada stworzenie podstawowych appletów biznesowych w Javie, realizujących zadania edytorów tekstów, arkusza kalkulacyjnego, klienta poczty elektronicznej i terminarza.

Przedstawiciele Lotusa zaprezentowali działanie tych appletów na komputerze PC, wyposażonym w przeglądarkę Internet Explorer, komputerze sieciowym IBM oraz Macintoshu. Choć w zeszłym roku Lotus zdecydowanie opowiadał się za komponentami zgodnymi z ActiveX, to obecnie zaczyna także promować rozwiązania pisane w Javie. Jak zapewnia firma, nie zaprzestanie ona produkowania komponentów ActiveX, pracujących w środowisku Windows, jednak Java staje się - według niej - standardem dla prawdziwych aplikacji wieloplatformowych.

Wersje beta appletów, powstałych w ramach projektu Kona, będą dostępne na serwerze Lotusa od 1 marca br.


TOP 200