Grupa wokół Merceda

IBM, Intel, Santa Cruz Operation i Sequent Computer Systems mają opracować wspólnie trzy 64-bitowe wersje systemów Unix. Czy doprowadzi to do konsolidacji tej platformy?

IBM, Intel, Santa Cruz Operation i Sequent Computer Systems mają opracować wspólnie trzy 64-bitowe wersje systemów Unix. Czy doprowadzi to do konsolidacji tej platformy?

W ramach projektu Monterey (Project Monterey) mają być stworzone trzy wersje systemów uniksowych. Według przedstawicieli firm IBM, Intel, Santa Cruz Operation (SCO) i Sequent Computer Systems, celem obecnego porozumienia jest opracowanie wspólnej platformy dla 32- i 64-bitowych systemów Unix oraz procesorów Intel i IBM. W ciągu kilku miesięcy, do tych czterech firm mają dołączyć inni producenci. Wydaje się, że IBM będący liderem projektu, gromadząc wokół siebie grupę firm zamierza stworzyć przeciwwagę dla swojego największego konkurenta - Hewlett-Packarda, który jako pierwszy wspólnie z Intelem rozpoczął rozwijanie architektury IA-64.

Integracja unixów

Projekt Monterey, zdaniem specjalistów, może przyczynić się do długo oczekiwanej konsolidacji różnych wersji Uniksa. Klienci, którzy nie mogli zdecydować się do tej pory jaką wersję wybrać, mieliby ułatwione zadanie. Nie jest jednak pewne, jaką część rynku zdobędą systemy powstałe w wyniku współpracy. Hewlett-Packard i Sun Microsystems mają już pokaźną liczbę użytkowników własnych wersji Uniksa, jak również szerokie wsparcie ze strony dostawców oprogramowania.

Pierwsza z wersji 64-bitowych systemów, będąca odmianą 32-bitowego Unix-Ware firmy SCO, jest już, według zapewnień przedstawicieli producenta, dostępna na rynku. Stosuje oprogramowanie typu middleware IBM. Firma ta z kolei zamierza wykorzystać technologię systemu UnixWare do opracowania kolejnej wersji swojego systemu operacyjnego AIX - tworząc tym samym podstawę dla drugiej platformy projektu Monterey. Trzecia odmiana, o kodowej nazwie Monterey-64, będzie stworzona specjalnie dla architektury IA-64 i procesora Merced Intela. Ma być ona dostępna wraz z premierą tego układu, a więc w połowie 2000 r.

Monterey 64

Przedstawiciele SCO poinformowali ponadto, że zamierzają wprowadzić dwie odmiany UnixWare - Business, przeznaczoną dla małych i średnich serwerów, i DataCenter do zastosowań korporacyjnych. Obie pojawią się na rynku w połowie przyszłego roku. Uaktualnienie do wersji 7 systemu SCO, rozszerzone o pewne rozwiązania stosowane w systemie AIX, pojawi się na początku 2000 r. Będzie ono miało na celu przygotowanie klientów tego producenta do przejścia na architekturę IA-64 Intela.

Duże znaczenie w tym projekcie ma fakt udziału w nim IBM. W odróżnieniu do innych porozumień, jakie zawarło z tym producentem SCO, współpraca z IBM w zakresie rozwoju UnixWare będzie polegać m.in. na stworzeniu wspólnej grupy inżynierów. W dziale sieciowych systemów operacyjnych IBM powołano ponadto osobną grupę zajmującą się rozwojem systemu Unix dla IA-64. Z projektem tym, oprócz oddelegowania dużych zasobów ludzkich, związane jest przeznaczenie przez IBM dziesiątków milionów dolarów na pozyskanie do współpracy niezależnych dostawców oprogramowania.

Wsparcie dla nowej inicjatywy IBM, Intela, SCO i Sequenta zapowiedzieli już niektórzy dostawcy sprzętu i oprogramowania. Są to m.in. Acer, Bull, Informix, Motorola, Netscape i Unisys. Nie ma jednak wśród nich dwóch najważniejszych dostawców sprzętu - Dell Computer i Compaq Computer. Być może, zdaniem specjalistów z Giga Information Group, pod presją tworzącej się grupy, ostatni z nich zmieni swoją strategię wobec Digital Unix, przejętego wraz z całym dorobkiem Digital Equipment. Z drugiej strony, kierownictwo tej firmy zapowiedziało nie tak dawno wsparcie dla 64-bitowej architektury DEC-a.


TOP 200