Gridy w badaniach historii wszechświata

IBM i Europejska Organizacja Badań Nuklearnych (CERN) nawiązały współpracę w ramach laboratorium CERN w zakresie stworzenia systemu zarządzania pamięcią masową dla sieci GRID.

Nowa technologia IBM o nazwie Storage Tank ma zapewnić efektywne zarządzanie ogromną ilością danych przy użyciu pojedynczego systemu nazewnictwa plików bez względu na lokalizację danych. IBM i CERN będą współpracować nad rozwojem możliwości Storage Tank - efektem tego ma być zapewnienie dostępu do danych z każdego miejsca na świecie.

Dane te, szacowane w bilionach gigabajtów rocznie, będą generowane przez należący do CERN akcelerator cząsteczek LHC (planowane uruchomienie w roku 2007). Pozwoli to naukowcom uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące składu cząsteczkowego wszechświata oraz reguł rządzących zachowaniem materii.

Zobacz również:

  • Aplikacja mObywatel oferuje małym firmom nową usługę

IBM zakłada, że do roku 2005 współpraca z CERN pozwoli osiągnąć pojemność jednego petabajta danych (milion gigabajtów), który jest odpowiednikiem ilości informacji umieszczonych np. na 500 milionach dyskietek czy też 1,5 miliona płyt CD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200