Green Grid chce oszczędzać energię

Sun, AMD, HP i IBM utworzyły w połowie kwietnia Green Grid - organizację non profit zrzeszającą producentów urządzeń sieciowych, która zajmie się problemem oszczędzania energii w centrach danych.

Nowej organizacji udzieliły już wsparcia agencja EPA (Environmental Protection Agency) i przymierze ASE (Alliance to Save Energy), które zajmuje się problemem zmniejszania poboru mocy pobieranej przez urządzenia informatyczne instalowane w centrach danych.

Green Grid będzie publikować materiały pomagające ograniczać pobór prądu przez urządzenia sieciowe i ma nadzieję, że będzie w przyszłości przyznawać energooszczędnym serwerom stosowne certyfikaty. Posłużą do tego celu testy porównawcze (podobne do takich jak SPEC czy TPC), które będą mierzyć moc pobieraną przez serwery (w tym kasetowe) i inne urządzenia sieciowe, i wyznaczać stosowne współczynniki, takie jak np. współczynnik SWaP opracowany pod koniec 2005 r. przez Sun.

Gra jest warta świeczki biorąc pod uwagę fakt, że na rynek wchodzi coraz więcej serwerów wyposażonych w wiele procesorów, które pobierają sporo energii. Procesory AMD pobierają np. obecnie ok. 95 watów mocy, a procesory Xeon (Intel) od 110 do 165 watów.

Uczestnictwo w grupie jest bezpłatne. Wśród zaproszonych firm był Intel, który nie odpowiedział jak dotąd na nową inicjatywę. Firmy, które chcą dołączyć do Green Grid, mogą się rejestrować w trybie online na tej stronie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200