„Greatness” – nowe pishing aaS

Eksperci Cisco Talos zidentyfikowali nowe cyberzagrożenie o nazwie "Greatness" oparte na phishingu jako usłudze. Analiza domen będących celem kilku bieżących i przeszłych kampanii ujawniła, że najczęściej atakowane sektory to produkcja, opieka zdrowotna i technologia w USA.

Mohamed Hassan / Pixabay

Cisco Talos poinformowało o zidentyfikowaniu nowej usługi phishing-as-a-service (PaaS). „Greatness”. Wykorzystuje ona funkcje spotykane w najbardziej zaawansowanych ofertach PaaS, takie jak obejście wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA), filtrowanie IP oraz integracja z botami na Telegramie. Zdaniem Cisco Talos, Greatness rozpoczął działalność w połowie 2022 roku.

Greatness wykorzystuje funkcje spotykane w najbardziej zaawansowanych ofertach PaaS (Phishing as a Service), takie jak obejście uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), filtrowanie IP oraz integrację z botami na Telegramie. Greatness wyspecjalizowany jest w atakach phishingowych na zainfekowane elementy Microsoft 365, dostarczając przestępcom kreator załączników i linków, który tworzy przekonujące strony-przynęty służące do logowania. Zawiera on takie funkcje, jak wstępnie wypełniony adres e-mail ofiary oraz wyświetlanie odpowiedniego logo i tła firmy, pobranego z prawdziwej strony logowania Microsoft 365 organizacji docelowej. Dzięki temu Greatness szczególnie dobrze nadaje się do ataków na użytkowników biznesowych. Aby korzystać z Greatness, złośliwe podmioty muszą wdrożyć i skonfigurować dostarczony zestaw phishingowy z kluczem API, który pozwala nawet niewykwalifikowanym cyberprzestępcom na łatwe korzystanie z zaawansowanych funkcji usługi. Zestaw phishingowy i API działają jako proxy do systemu uwierzytelniania Microsoft 365, przeprowadzając atak typu „man-in-the-middle” i kradnąc dane uwierzytelniające ofiary lub pliki cookie.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Krajobraz zagrożeń mijającego roku – podsumowanie Cisco

W jakie kraje uderza Greatness?

Greatness był szczególnie popularny w grudniu 2022 roku i marcu 2023 roku. Chociaż każda kampania miała nieco inną lokalizację, zbiorczo ponad 50 proc. wszystkich celów miało siedzibę w USA. Kolejne najczęściej atakowane regiony to Wielka Brytania, Australia, RPA i Kanada.

Greatness został zaprojektowany w celu kompromitowania użytkowników Microsoft 365 i może sprawić, że strony phishingowe będą szczególnie przekonujące i skuteczne we wsparciu ataków na firmy. W oparciu o dane uzyskane przez Cisco Talos, udało się ustalić, że cyberprzestępcy wykorzystujący Greatness celują niemal wyłącznie w przedsiębiorstwa. Analiza organizacji będących celem ataków w kilku kampaniach pokazuje, że najczęściej atakowanym sektorem była produkcja, a następnie opieka zdrowotna, technologia i nieruchomości.

Jak przebiega atak z użyciem Greatness?

Ofiara otrzymuje złośliwy e-mail, który zazwyczaj zawiera plik HTML jako załącznik. Gdy ofiara otworzy plik HTML, przeglądarka internetowa wykonuje krótki fragment zamaskowanego kodu JavaScript, który nawiązuje połączenie z serwerem atakującego w celu uzyskania kodu HTML strony phishingowej i wyświetlenia go użytkownikowi w tym samym oknie przeglądarki. Kod ten zawiera zamazany obraz, który przedstawia wirujące koło, udając, że ładuje dokument.

Następnie strona przekierowuje ofiarę na stronę logowania Microsoft 365, zwykle wstępnie wypełnioną adresem e-mail ofiary oraz tłem i logo używanym przez jej firmę. Gdy ofiara podaje swoje hasło, PaaS łączy się z Microsoft 365, podszywa się pod ofiarę i podejmuje próbę logowania. Jeśli używane jest MFA, usługa wyświetli ofierze monit o uwierzytelnienie przy użyciu metody MFA wymaganej przez prawdziwą stronę Microsoft 365 (np. kod SMS, kod połączenia głosowego, powiadomienie push).

Gdy usługa otrzyma autoryzację, będzie nadal podszywać się pod ofiarę za kulisami i dokończy proces logowania, aby zebrać uwierzytelnione pliki cookie sesji. Następnie zostaną one dostarczone do partnera usługi na jego kanale Telegram lub bezpośrednio przez panel internetowy.

Cisco Talos opublikowało też instrukcję zabezpieczenia przed „Greatness”.

Źródło: Blog Cisco Talos

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200