Gravity SA jeszcze w tym roku wprowadzi usługi ASP

Na razie klienci firmy mogą korzystać z serwerów w stworzonym przez spółkę centrum outsourcingowym.

Powstało w Polsce kolejne centrum outsourcingowe. Stworzyła go - założona przez Hector SA - firma Gravity. Początkowo oferta Gravity ograniczy się do udostępniania firmom zewnętrznym powierzchni użytkowej w centrum outsourcingowym. W przyszłości klienci będą mogli przenosić aplikacje na działające w nim serwery.

Do końca 2000 r. firma zamierza wprowadzić usługi ASP. W tym modelu będą udostępniane systemy klasy MRP II/ERP. Wiadomo że wśród nich znajdzie się SAP R/3. W ciągu 2,5 roku inwestycje Gravity w budowę centrum wyniosą ok. 30 mln USD. Część funduszy wniesie fundusz venture capital, z którym negocjowana jest umowa. Przedstawiciele firmy jednak nie chcieli ujawnić jego nazwy. Firma planuje również wejście na giełdę.

<B>Usługi hotelowe</B>

Gravity ma przede wszystkim spełniać rolę centrum danych. "Nie będziemy samodzielnie wdrażać udostępnianych klientom aplikacji - pozostawimy to wyspecjalizowanym firmom. Nasza rola będzie polegać na administrowaniu systemami - zapewnieniu ciągłości ich pracy, dostępu do nich i utrzymaniu przepustowości łączy" - mówi Emil Konarzewski, prezes Gravity SA. W ramach podziału pracy wewnątrz Grupy Hector Gravity przejęła już systemy wspomagające pracę firmy Hector i jej centrum szkoleniowego. Prowadzone są rozmowy z pierwszymi klientami.

Strategicznym partnerem technologicznym Gravity SA jest IBM. Centrum danych zostało wyposażone w serwery AS/400 i S/390, które będą rozbudowywane w miarę przyrostu liczby klientów. Obecnie firma negocjuje z IBM-em drugi etap inwestycji, w ramach którego otrzyma sprzęt i projekt techniczny rozbudowy centrum. Ma ono zostać powiększone o 600 mkw. powierzchni pod serwery i ok. 1500 mkw. - techniczno-biurowej.

<B>Cena za metr</B>

Gravity obecnie dysponuje powierzchnią ok. 150 mkw. do wynajęcia. Siedziba ma kilka szerokopasmowych połączeń z Internetem - zarówno światłowodowych, jak i radiowych. Pomieszczenia są zabezpieczone fizycznie, a także wyposażone w systemy przeciwpożarowe i alarmowe. Zasilanie zapewniają urządzenia UPS, generator Diesla i przyłącza do dwóch oddzielnych sieci energetycznych o łącznej mocy 1 MW. Wynajęcie 1 mkw. w centrum kosztuje ok. 250 USD miesięcznie.

***

Hector SA stworzył spółkę Gravity

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200