Granice bez przewodów

Technologia WAP nie będzie mogła się w Polsce rozwijać, jeśli producenci telefonów nie wprowadzą na rynek dostatecznej liczby urządzeń obsługujących ten standard.

Technologia WAP nie będzie mogła się w Polsce rozwijać, jeśli producenci telefonów nie wprowadzą na rynek dostatecznej liczby urządzeń obsługujących ten standard.

Polkomtel SA (Plus GSM) - prawdopodobnie jako pierwszy operator telefonii komórkowej w Polsce - zaoferuje dostęp do serwisów internetowych zgodnych z technologią WAP (Wireless Application Protocol). Dwaj pozostali operatorzy - Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM) i PTK Centertel (Idea) - nadal prowadzą w tym zakresie prace testowe. Obie firmy mają zamiar uruchomić tego typu usługi jeszcze w I połowie br. Wszyscy są jednak zgodni, że rozwój rynku WAP w Polsce jest dziś ograniczany przez brak telefonów zgodnych z tym standardem.

WAP na plusie

Z początkiem lutego br. operator telefonii komórkowej Plus GSM zaoferuje dostęp do serwisów internetowych z wykorzystaniem protokołu WAP. Usługi te będą realizowane jako transmisja danych poprzez numer dostępowy 321 i tak też wyceniane. Infrastruktura systemu powstała na bazie rozwiązań, opracowanych przez fińską Nokię. Polkomtel uruchomi jednocześnie dwa serwisyhttp://wap.plusgsm.pl ihttp:// wap.infoplus.pl, które będą dostępne przez telefony zgodne ze standardem WAP. Przedstawiciele Plus GSM zapowiedzieli również, że na przełomie III i IV kwartału br. zostaną uruchomione komercyjne usługi szybkiej transmisji danych GPRS (General Packet Radio Service).

Na początku lutego br. w salonach Plusa pojawi się pierwszy na polskim rynku telefon komórkowy z wbudowaną przeglądarką Nokia 7110. Jego cena ma wynosić ok. 1700 zł (bez VAT). "Rozwój WAP jest dzisiaj limitowany jedynie dostępnością telefonów zgodnych z tą technologią" - mówi Krzysztof Szczepanik z Polkomtel SA. Przedstawiciele firmy na razie nie znają dokładnego terminu pojawienia się modeli innych producentów.

Już w lutym br. będzie można także kupić telefon Motoroli TimePort, a w II kwartale br. prawdopodobnie pojawi się telefon Alcatela zgodny z technologią WAP. Będzie on zbudowany na bazie modelu One Touch Pocket. Natomiast na II połowę tego roku premierę telefonu R320s zaplanował Ericsson. Nie wiadomo, kiedy na rynek trafią produkty firmy Siemens. Przedstawiciele polskiego oddziału producenta mówią, że wszystko wyjaśni się po zbliżających się targach GSM w Cannes. Wprowadzenie na rynek kolejnych modeli z WAP jeszcze w tym roku zapowiedziała Nokia.

Śpiesz się powoli

Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM) poinformowała tymczasem, że wdroży testową instalację systemu GPRS dostarczonego przez Alcatel Polska. Testy platformy GPRS rozpoczną się w lutym i potrwają do maja br. Dopiero na bazie GPRS firma zamierza oferować usługi WAP. "Usługi te zostaną zaoferowane naszym abonentom jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Nie chcemy się śpieszyć. Prowadzone przez nas badania marketingowe wskazują, że w najbliższej przyszłości użytkowników technologii WAP będzie w Polsce niewielu" - mówi Bogdan Markiewicz z Ery GSM.

Z wprowadzaniem usług WAP nie spieszy się także PTK Centertel. W firmie trwają obecnie testy tej platformy. Dostawcą rozwiązań są firmy Phone.com (bramka WAP) i Cisco (serwery dostępowe). Wprowadzenie usługi zapowiadane jest na II kwartał br. "Działamy powoli, ponieważ chcemy zaoferować użytkownikom WAP jak największą liczbę usług. Zamierzamy stworzyć portal WAP, z którym będą połączone inne strony internetowe" - wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski, kierownik działu rozwoju usług dodanych w PTK Centertel. Jej przedstawiciele zapewniają, że chcą współpracować ze wszystkimi firmami, które chciałyby zaistnieć na rynku usług WAP. "Pomagając dostawcom usług, pomagamy również sobie" - przekonuje Krzysztof Sieczkowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200