Grand Prix i Złote Medale dla olsztyńskich naukowców na targach Innova

Trójwymiarowa prezentacja struktur czaszki z naczyniami krwionośnymi - projekt zespołu naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod kierunkiem prof. Jerzego Gieleckiego zdobył Główną Nagrodę 62. Światowych Targów Wynalazczości Innova w Brukseli.

Olsztyńscy naukowcy i wynalazcy z wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdobyli oprócz Grand Prix jeszcze dwa złote medale.

Na konferencji prasowej we wtorek naukowcy zaprezentowali nagrodzone wynalazki. Dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że "olsztyńscy naukowcy do końca nie spodziewali się, iż otrzymają tak wiele nagród, w tym tę najbardziej prestiżową, czyli Grand Prix".

"Grand Prix przyznane prof. Jerzemu Gieleckiemu to druga tak prestiżowa nagroda dla polskiego naukowca na brukselskich targach. Pierwszym nagrodzonym polskim naukowcem był prof. Zbigniew Religa za prototyp sztucznego serca" - dodał prof. Maksymowicz.

Prof. Jerzy Gielecki z Katedry Anatomii na Wydziale Nauk Medycznych wraz z adiunkt dr Anną Żuradą oraz zespołem z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzył "Interaktywny system fuzji morfologicznej struktury jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D".

Jak wyjaśnił prof. Gielecki, w tym projekcie połączono w sposób unikatowy i innowacyjny dwa rodzaje obrazów struktur głowy wykonanych wcześniej przez dwa urządzenia medyczne: rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy.

Połączenie oddzielnych obrazów struktur czaszki oraz obrazów naczyń krwionośnych tworzą jeden obraz trójwymiarowy wnętrza czaszki wraz ze znajdującymi się w niej naczyniami krwionośnymi.

Jak wyjaśnił dr Michał Chlebiej, opracowanie danych pacjenta, czyli wprowadzenie ich do komputera i przekształcenie danych w obraz, trwa kilka minut. Aby obejrzeć trójwymiarowy obraz kości czaszki z naczyniami krwionośnymi, należy włożyć specjalne okulary, na których zamontowane są kamery interaktywne.

"Dzięki temu urządzeniu doświadczamy, że anatomia nie jest płaska, struktury anatomiczne ukazywane nawet w komputerze w obrazach trójwymiarowych nadal są dla odbiorcy płaskie, natomiast pokazywane w systemie Oculus dają prawdziwy obraz 3D" - opisał Chlebiej.

Jak podkreślił prof. Gielecki, ten system może posłużyć chirurgom w planowaniu poszczególnych etapów operacji, a studentom do celów szkoleniowych.

Kolejnym nagrodzonym wynalazkiem autorstwa olsztyńskich naukowców jest "prototyp urządzenia do pomiaru stopnia osłabienia stopy". Złoty medal z wyróżnieniem jury targów przyznało prof. Wojciechowi Maksymowiczowi z Katedry Neurologii i Neurochirurgii oraz dr. Michałowi Śmiei z katedry Mechatroniki Wydziału Nauk Technicznych.

Jak wyjaśnił prof. Maksymowicz, pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, np. po wypadnięciu dysku, mogą cierpieć na tak zwaną opadającą stopę, która jest efektem niedowładu.

Innowacyjny aparat mierzy stopień niedowładu i może być wykorzystywany do rehabilitacji pacjentów. Dr Śmieja tłumaczył, że aby zmierzyć stopień niedowładu, stopa pacjenta jest umieszczana w specjalnej ramie połączonej z czujnikami, a te z kolei po zmierzeniu tak zwanego momentu siły przekształcają wyniki badań na obraz prezentując dane w komputerze.

Aparat, w którym pacjent porusza stopą w bardziej lub mniej ograniczony sposób, może być instalowany na szpitalnym łóżku albo w basenie rehabilitacyjnym, może być także wykorzystywany do rehabilitacji w domu pacjenta.

Trzeci złoty medal jury Targów Innova w Brukseli przyznało prof. Andrzejowi Kukwie, kierownikowi Katedry Otolaryngologicznej Uniwersytetu za urządzenie służące do diagnozowania drożności dróg oddechowych.

Na aparaturę składa się specjalna maska i kombinezon, który zakłada pacjent. Maska wyposażona w czujniki diagnozuje drożność dróg oddechowych zarówno jamy ustnej, jak i nosa. Aparatura bada i rejestruje także zmiany stężenia tlenu i dwutlenku węgla w wydechu pacjenta, a to z kolei pozwala na analizę zużycia tlenu i wydalania dwutlenku węgla w warunkach spoczynkowych. Według naukowców, dzięki tej analizie można oznaczyć wydatek energetyczny i składniki przemiany metabolicznej.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ agt/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398059,grand-prix-i-zlote-medale-dla-olsztynskich-naukowcow-na-targach-innova.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200