Grafen w służbie armii - PGZ przejmuje kontrolę nad Nano Carbon

Agencja Rozwoju Przemysłu odda Polskiej Grupie Zbrojeniowej swoje udziały w spółce Nano Carbon.

Jak donosi Puls Biznesu, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) planuje oddać Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ) swoje udziały w spółce Nano Carbon. Pozwoli to PGZ kontrolować firmę zajmującą się badaniami nad nową strukturą oraz jej praktycznym zastosowaniem.

Wojsko ponoć już ma kilka pomysłów na wykorzystanie grafenu do swoich celów. Do nieśmiałych sugestii o potencjalnym zastosowaniu materiału w uszczelkach wozów bojowych, o czym mówiono już w styczniu, teraz dołączyła też koncepcja pokrycia grafenem nanogogli i masek gazowych, oraz wykorzystaniu go w produkcji hełmów. Jaką konkretnie rolę miałby spełniać w tych produktach, można się tylko domyślać.

Firma Nano Carbon rozpala wyobraźnię odkąd jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na początku grudnia 2013 sprzedaż grafenowych płatków. Centymetr kwadratowy materiału wyceniano wtedy na 300 dolarów. Wiceprezes, Włodzimierz Mischke przyznał jednak, że Nano Carbon nie zamierza poprzestawać na sprzedaży płatków instytutom naukowym z całego świata. Firma pracowała nad pokrywaniem grafenem powierzchni metalicznych, co mogłoby otworzyć jej drzwi do branży energetycznej, budownictwa, przemysłu maszynowego, samochodowego, oraz medycznego.

Jeszcze nie wiadomo w jaki sposób zmiana głównego udziałowca z ARP na PGZ wpłynie na te plany. Jedno jest jednak pewne - drugim udziałowcem, z portfelem 49% udziałów niezmiennie pozostaje KGHM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200