Graf 2000 - program dla konstruktorów

Programy wspomagające prace inżynierskie z różnych dziedzin jak: elektronika, elektryka, automatyka czy architektura noszą wspólne miano CAD. W języku angielskim skrót ten rozszyfrować można dwojako: Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting. Omawiany program należy do grupy określanej drugim znaczeniem skrótu CAD: programów wspomagających szkicowanie, kreślenie.

Programy wspomagające prace inżynierskie z różnych dziedzin jak: elektronika, elektryka, automatyka czy architektura noszą wspólne miano CAD. W języku angielskim skrót ten rozszyfrować można dwojako: Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting. Omawiany program należy do grupy określanej drugim znaczeniem skrótu CAD: programów wspomagających szkicowanie, kreślenie.

Graf 2000

W codziennej pracy inżyniera bardzo często pojawia się konieczność sporządzenia szkiców wykonawczych, rysunków poglądowych. Najbardziej znanym programem pomocnym do tego celu jest AutoCad. Jest to program naprawdę doskonały, oferujący użytkownikowi wiele udogodnień i narzędzi. Ma niestety także swoje minusy - jest mało przyjazny dla użytkownika i sprawne posługiwanie się nim wymaga ukończenia kursu obsługi. Poza tym jest dość drogi, a do wysokiej ceny samego programu, dochodzi jeszcze cena kursu. Istnieje wiele dziedzin działalności inżynierskiej, dla których takie narzędzia są całkiem po prostu zbyt skomplikowane i stosowanie ich na siłę nie musi zaowocować uproszczeniem pracy.

Działanie

Graf 2000 jest graficznym edytorem, pracującym w technice rastrowej. Podstawowy moduł programu, napisany w 40% w Turbo Pascalu 5.5 i w 60% w Turboasemblerze, zajmuje ok. 500 kB. Graficzny interfejs użytkownika wyposażony jest w system rozwijalnych okienek (pull-down menu) co czyni go dość przyjaznym dla użytkownika. Program może pracować w środowisku DOS lub w lokalnych sieciach komputerowych. Podstawowe "jądro programu", rezydujące w pamięci operacyjnej, współpracuje z modułami obsługi kart graficznych, urządzeń peryferyjnych takich jak skanery, drukarki , plotery i z systemami bibliotek zawierających typowe elementy konstrukcyjne. Program wyposażono w system pomocy aktywnej, dzięki temu można w każdym momencie pracy otrzymać informacje dotyczące problemu, który właśnie sprawia kłopoty.

Biblioteki

Twórcy programu wyposażyli go w imponującą liczbę bibliotek. Od zbiorów zawierających znormalizowane według najnowszych Polskich Norm elementy automatyki, poprzez bibliotekę elektroniczną, elementów hydrauliki, automatyki kolejnictwa, architektoniczno-budowlaną, konstrukcyjno-budowlanąe, po biblioteki elementów pomocniczych takich jak: typowe wyposażenia łazienek, kuchni itp. Do obsługi bibliotek dołączono zestaw narzędzi umożliwiających przeglądanie: plików bibliotecznych w katalogu bibliotek, ich zawartości, pobierania potrzebnych elementów i wklejenia ich do rysunku. Odpowiednie narzędzia umożliwiają także wykasowanie zbędnych elementów z biblioteki i zapisanie własnych. Poza tym udostępniają informacje o rozmiarach biblioteki, liczbie elementów w niej zawartych i dacie ostatnich zmian. Przy pracy w sieci istnieje możliwość wykorzystywania wspólnych, bibliotek sieciowych.

Instalacja

Program jest sprzedawany "w pudełku" to znaczy, że otrzymujemy gotową do pracy wersję, wyposażoną w sterowniki najczęściej spotykanych kart graficznych i urządzeń peryferyjnych.

żakupiony pakiet zawiera dyskietki 1.2 MB i 1.44 MB ze spakowanym programem, obszerną instrukcję obsługi, blankiet zgłoszenia licencji i klucz sprzętowy, który przed uruchomieniem programu należy zamontować do gniazda drukarki LPT1.

Instalację ułatwia program "instal". Za jego pomocą można dokonać dekompresji całości zbiorów zawartych na dysku, bądź tylko niektórych z nich. Jako ciekawostkę można podać, że program każdorazowo po uruchomieniu dokonuje autodetekcji wirusowej. Jest to pierwszy polski program wyposażony w tego typu narzędzie.

Grafika

Graf 2000 wyposażony jest w to, co powinien zawierać dwuwymiarowy edytor graficzny, a więc rysowanie konturów zamkniętych, takich jak: okręgów, elips, prostokątów, kwadratów oraz otwartych: łuków, i linii. Poza standardowymi stylami i grubościami linii do rysowania. oraz zestawem 100 wzorów do wypełniania konturów zamkniętych, można także zdefiniować swój własny wzór do wypełniania, a także styl i grubość linii. Precyzyjną ingerencję w narysowane już fragmenty rysunku umożliwia funkcja "powiększenie". W czasie dokonywania zmian (piksel po pikselu), możliwa jest ich kontrola na miniaturce rysunku, znajdującej się w górnej części ekranu. Rastrowy tryb pracy ma tę zaletę, że program bez problemu może poddawać obróbce obrazy wczytywane przez skaner. Mogą one stanowić tło dla rysunków architektonicznych. Mogą także być fragmentami przeznaczonych do rozbudowy schematów. Graf 2000 może współpracować ze skanerami ręcznymi typu: DFI, Minta, Tech, Geni i Cubite; sterowniki do nich otrzymuje się na życzenie od producenta programu bezpłatnie.

Edycja

Do opisu rysunków użytkownik dysponuje aż 50 różnymi krojami czcionek. Przed edycją należy ustalić jej parametry: krój i rozmiar czcionek, grubość linii, tło napisów (kasowanie fragmentu rysunku w tle lub nie) i kierunek pisania. Przy wyborze rodzaju czcionek można skorzystać z opcji, pozwalającej wyświetlać ich miniaturki. Napisy na rysunkach można umieszczać w poziomie i w pionie. Twórcy programu twierdzą, że następną jego wersję wyposażą w możliwość umieszczania napisów pod dowolnym kątem.

Wymagania sprzętowe

Graf 2000 nie jest programem wymagającym wyszukanej konfiguracji sprzętowej. Minimum to: PC/XT, 640 kB RAM, 3 MB wolnego miejsca na dysku twardym i drukarka 9-igłowa. Jednak twórcy programu zalecają komputer PC AT wyposażony w 4 MB pamięci stałej i szeroką, 15-calową drukarkę 24 igłową. Współpraca z myszką MS-Mouse znacznie przyspiesza obsługę.

Wydruki

Rysunki mogą mieć rozmiary od A4 do wstęgi złożonej z 8 formatów A4. Program pozwala na łatwe skopiowanie na gotowym już rysunku tzw. "formatki" - ramki z tabelką zawierającą nazwiska konstruktora, nazwę firmy, nazwę narysowanego urządzenia, numer rysunku i specyfikację użytych do jego konstrukcji elementów. Raz opracowaną ramkę można z niewielkimi zmianami powielać na całe serie sporządzanych rysunków. Rysunek ze skopiowaną i uzupełnioną ramką jest w zasadzie gotowy do wydruku. Taki rysunek można zapisać na dysku lub wysłać na drukarkę, ustawiwszy wcześniej parametry wydruku. Istnieje także możliwość zapisania go na dysku w takim formacie, który umożliwi późniejsze jego wydrukowanie bez pomocy programu Graf 2000.

Drukarki powinny pracować w standardach: Epson 9 pin lub IBM 9 pin, Epson 24 pin lub IBM 24 pin, HP Laser Jet II. W zasadzie, wszystkie spotykane na rynku drukarki potrafią emulować przynajmniej jeden z tych trybów pracy. Ponadto rysunek można narysować na ploterze pracującym w standardzie HP-GL lub DXY-GL.

Kilka słów należy poświęcić instrukcji obsługi. Jest napisana bardzo przystępnie i dość wyczerpująco opisuje obsługę programu, a zamieszczone przykłady postępowania i wydruki zawartości ekranów znacznie ułatwiają zrozumienie zasad obsługi programu. W obszernym dodatku przedstawiono spis wszystkich dostępnych bibliotek z ich zawartością, wszystkie dostępne kroje czcionek pisma oraz komunikaty błędów obsługi sygnalizowanych przez program z obszernymi ich objaśnieniami.

Podsumowanie

Program Graf 2000 jest stosunkowo prostym edytorem graficznym. Do jego wad zaliczyłbym ograniczenia wielkości rysunków i brak możliwości automatycznego sporządzania specyfikacji wykorzystanych w projektach elementów. O atrakcyjności tego programu stanowią obszerne biblioteki wyposażone w gotowe, znormalizowane elementy oraz możliwość tworzenia własnych bibliotek. Niewygórowane wymagania sprzętowe powodują, że program staje się atrakcyjny dla tych, którzy komputery mają już od dawna (najczęściej z procesorami 80286). Zaletą jego jest dość szybka praca nawet na takim sprzęcie (to dlatego, że większość procedur "jądra" programu napisano w języku niskiego poziomu). Wśród zalet znależć powinien się przejrzysty i zrozumiały interfejs użytkownika i bardzo przejrzysta instrukcja obsługi. No i oczywiście najważniejszy atut - jest to program polski i po polsku. Wszystko to powoduje, że nauka jego obsługi nie powinna przysparzać użytkownikowi żadnych problemów. Warto zaznaczyć, że firma Graf-Soft, autor programu, wprowadziła bezpłatne porady "hot-line" czyli telefoniczne udzielanie wskazówek dla użytkowników tego programu, ale sądzę, że telefon nie dzwoni zbyt często.

Pomimo wspomnianych ograniczeń, istnieje cały obszar działalności inżynierskiej: automatyka przemysłowa, kolejnictwo, budownictwo, instalatorstwo elektryczne, nawet elektronika, gdzie program tego typu w zupełności zaspokoi potrzeby konstruktorów.

Program Graf 2000 v. 4.0 Producent GRAF-SOFT, Warszawa, tel. 2112 21 Cena 3,490 tys. zł Dla szkół rabat w wys. 50% .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200