Gracze szybciej podejmują trafne decyzje

Badanie przeprowadzone niedawno przez magazyn Current Biology udowadnia natomiast związek między grami akcji, a szybkim podejmowaniem decyzji. Naukowcy przeprowadzili w tym celu serię testów.

Badani nie posiadali wszystkich danych więc odpowiedź musiała być poprzedzona analizą sytuacji. Zadania były związane z poprawnym wyborem odpowiedzi w powtarzających się schematach z ruchomymi obiektami. Zarówno gracze, jak i inni badani osiągali podobny wynik jeśli chodzi o trafność odpowiedzi.

Zasadnicza różnica była związania z czasem. Gracze wyróżniali się na tym tle, odpowiadając dużo szybciej. Aby potwierdzić tą prawidłowość i wykluczyć elementy poboczne np. szybszy refleks i lepszą znajomość komputerów, reszta testujących dostała dodatkowe 50 godzin na zabawę przy grach akcji. Po treningu powtórzył się wcześniejszy schemat rezultatów. Osoby, które spędziły czas przy grach akcji miały zauważalnie lepszy czas odpowiedzi. Także kolejne testy m.in. z udziałem dźwięku oraz z buforem czasowym na podjęcie decyzji, nie zmieniły tej tendencji. Naukowcy napisali we wnioskach, że za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest dynamika tzw. strzelanek i brak powtarzających się schematów. Mózg jest dzięki temu intensywnie stymulowany co owocuje przyspieszeniem przesyłania informacji między ośrodkami odpowiadającymi za rejestrację wydarzeń i ich osąd.

Obecnie naukowcy badający tą kwestię chcą odpowiedzieć na pytania dlaczego wszyscy nie rodzą się z takimi umiejętnościami.


TOP 200