Gra w 3G karty

Operatorzy komórkowi oferują mobilny dostęp do Internetu. Od niedawna także w technologii HSDPA, pozwalającej wg zapewnień operatorów osiągnąć transfery rzędu 1,8 Mb/s, a w przyszłości nawet 14 Mb/s. Coraz bardziej kuszące wydaje się zastąpienie łącza internetowego "Internetem z powietrza", który można ze sobą wszędzie zabrać. Spróbujmy porównać oferty i jakość usług internetowych oferowanych przez poszczególne sieci komórkowe.

Operatorzy komórkowi oferują mobilny dostęp do u. Od niedawna także w technologii HSDPA, pozwalającej wg zapewnień operatorów osiągnąć transfery rzędu 1,8 Mb/s, a w przyszłości nawet 14 Mb/s. Coraz bardziej kuszące wydaje się zastąpienie łącza internetowego "Internetem z powietrza", który można ze sobą wszędzie zabrać. Spróbujmy porównać oferty i jakość usług internetowych oferowanych przez poszczególne sieci komórkowe.

Karty i aplikacje

Gra w 3G karty

Aplikacja usługi Business Everywhere sieci Orange.

Do testów wszyscy operatorzy dostarczyli nam karty PCMCIA firmy Option. Centertel przysłał nam kartę GlobetrotterFusion+, operator sieci Era dostarczył kartę Gtmax, zaś z Polkomtela otrzymaliśmy model Globetrotter 3G+. To oczywiście nie wyczerpuje oferty operatorów, zawierającej zarówno karty PCMCIA do laptopów, jak i USB, które można łatwo instalować w laptopach i komputerach stacjonarnych.

Wśród rozwiązań do laptopa warto zwrócić uwagę na znajdującą się w ofercie PTC i Centertela kartę GlobeTrotterFusion+. Oprócz obsługi technologii GSM, sprawdza się też doskonale jako karta WLAN (tryb b i g), co daje możliwość dodatkowego wykorzystania jej w sieciach bezprzewodowych w domu bądź w biurze.

Aplikacja Iplus Manager w wersji standardowej pochłania prawie 50 MB pamięci operacyjnej i średnio 10% procesora (testowano na Pentium M 1,5 GHz). Po podłączeniu do sieci zużycie pamięci jeszcze nieco wzrasta. Warto więc natychmiast zaznaczyć w ustawieniach programu opcję "lekka wersja interfejsu". Dzięki temu zużycie pamięci spadnie do ok. 7 MB, zaś obciążenie procesora przestanie być zauważalne. Najistotniejsze cechy aplikacji to możliwość zapamiętania w niej kodu PIN, prezentacja parametrów transmisji w trakcie połączenia. Program pokazuje siłę sygnału, ale niestety nie pokaże nam już czy jesteśmy w zasięgu UMTS, EDGE czy też jedynie GPRS. Za pomocą aplikacji możemy wysyłać SMS-y.

Gra w 3G karty

Orange: po kliknięciu na ikonę Siec rozwija się lista dostępnych sieci wraz z siłą ich sygnału.

Program Blueconnect manager po zminimalizowaniu lokuje się w pasku systemowym, skąd można wygodnie lewym kliknięciem myszki wywoływać jego podstawowe funkcje, prawym zaś zaawansowane. Zabiera ok. 19 MB pamięci operacyjnej. Niestety program nie wskazuje nam mocy sygnału sieci ani tym bardziej dostępnych technologii. Mimo że program prezentuje SSID będących w zasięgu sieci , nie udało nam się dostać za jego pomocą nawet do niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej. W trakcie połączenia z Internetem dostępne są parametry transmisji, a także statystyki wysłanych/odebranych danych. Z programu można wysyłać SMS-y.

Nieco więcej informacji uzyskamy, korzystając z oprogramowania Mobility Manager firmy Option, również załączonego w zestawie. Co prawda program jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej, ale prezentuje moc sygnału i dostępność usług. Możemy też za jego pomocą wyłączyć bądź włączyć, a także zmienić kod PIN.

Oprogramowanie sieci Orange instaluje się najdłużej, ale też dostarcza najwięcej informacji o sieci. Z panela aplikacji dowiemy się, czy jesteśmy w zasięgu 3G, Edge, czy jedynie GPRS. Program nie obciąża zanadto zasobów komputera, zajmując ok. 8 MB pamięci operacyjnej. Ogromną zaletą aplikacji jest możliwość dezaktywacji kodu PIN. Dzięki temu możemy po włożeniu karty łączyć się, klikając na odpowiedni skrót połączenia sieciowego. Wygodne jest też automatyczne "zasysanie" przez program książki adresowej systemu Windows przy korzystaniu z opcji wysyłania SMS.

Gra w 3G karty

Dostępne ustawienia oprogramowania Orange.

Warto zaznaczyć, że niezbędne do pracy kart jest tylko zainstalowanie oprogramowania. Jeśli uda nam się dezaktywować kod PIN, możemy się łączyć z Internetem, klikając na odpowiedni skrót połączenia. Możemy też pozostawić kod PIN i po umieszczeniu karty w komputerze uruchamiać na chwilę aplikację dostępową danego operatora, rejestrując kartę w sieci.

Spośród aplikacji najwyżej oceniamy aplikację sieci Orange, nieco mniej funkcjonalna okazała się aplikacja usługi iPlus (choć zdecydowanie należy unikać używania standardowego interfejsu). Najniżej oceniamy aplikację usługi Blueconnect za brak jakichkolwiek informacji o sile sygnału i możliwości zarządzania kodem PIN.

Testy połączeń

Pierwszym testem była próba kilkugodzinnej pracy za pomocą połączenia VPN. Była to głównie praca na terminalach (SSH, MSTSC, VNC) oraz wymiana poczty elektronicznej (MS Exchange oraz dwie skrzynki SMTP/POP3). Podczas pracy z wykorzystaniem sieci Orange połączenie VPN dość często zrywało się, praca za pośrednictwem sieci Era owocowała sporadycznymi opóźnieniami i raportami o chwilowej niedostępności serwera Exchange, ale połączenie VPN nie było zrywane. Zestaw iPlus w połączeniu z VPN pozwolił zapomnieć (przy ograniczeniu do wymienionych operacji), że kabel sieciowy jest wypięty i korzystamy z sieci komórkowej.

Gra w 3G karty

Lekka wersja interfejsu aplikacji iPlus manager

Operatorzy komórkowi prezentują na swoich stronach mniej lub bardziej szczegółowe mapki zasięgu. My ograniczyliśmy się do sprawdzenia go w trzech lokalizacjach. Były to: dzielnica Warszawy - Gocławek, podwarszawska miejscowość Zalesie Górne oraz Otwock. Test polegał na transferze pliku binarnego (902 kB) za pomocą protokołu SCP, sprawdzeniu odpowiedzi na serię 20 pakietów wysłanych poleceniem ping -n 20 do podstawowego serwera DNS. Dodatkowym testem było łączenie się z witryną radia internetowego w formacie Windows Media Player. Wyniki testów prezentujemy w tabeli (str. 36). Dla porównania znajdują się w niej także dane uzyskane dla asymetrycznego łącza Neostrada 512 (o parametrach 640/160 kb/s - wg wskazań routera).

Pierwsza tura testów została wykonana przed aktualizacją oprogramowania do obsługi HSDPA, druga - po zaktualizowaniu oprogramowania.

W pierwszych testach pomimo licznych prób nie udało się połączyć z usługą Blueconnect w Otwocku, nie było tam zaś najmniejszych problemów z zestawieniem połączeń z pozostałymi sieciami. Za drugim razem testy przeprowadzono w miejscu odległym od pierwszej lokalizacji o ok. 2 km. Tym razem Blueconnect działał bez zarzutu.

Usługa Iplus we wszystkich trzech lokalizacjach zdała test na piątkę.

Usługa sieci Orange okazała się działać bez zarzutu tylko w Warszawie, choć i tu zdarzały się problemy z utrzymaniem 128 kb/s strumienia audio. W Otwocku usługa działała na skraju EDGE i GPRS.


TOP 200