Google zawiesza współpracę z Huawei

Ta wiadomość zaskoczy niemile użytkowników urządzeń elektronicznych produkowanych przez chińską firmę Huawei. Chodzi oczywiście przede wszystkim o produkowane przez nią smartfony. Google podjął bowiem wczoraj decyzję, że zawiesza współpracę z tą firmą.

Oznacza to między innymi, że posiadacze smartfonów Huawei nie będą już mogli aktualizować na bieżąco zarządzającego nimi systemu operacyjnego Android czy instalować na nich różnego rodzaju poprawek, które usprawniają ich pracę.

Decyzja firmy Google – podjęta bez wątpienia na skutek nacisku rządu USA - może całkowicie zmienić obraz rynku smartfonów. Należy bowiem pamiętać, że Huawei jest drugim z kolej (pierwsze miejsce na tej liście zajmuje Samsung) największym dostawcą mobilnych urządzeń z systemem Androidem.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi

Po wejściu w życie tej decyzji, Huawei będzie mógł korzystać wyłącznie z publicznej, otwartej wersji Androida. Oznacza to ni mniej ni więcej to, że nie będzie mógł np. oferować użytkownikom swoich smartfonów aplikacji Google ani nawet liczyć na to, że Google będzie mu dostarczać na bieżąco poprawki zwiększające bezpieczeństwo systemu Android.

Zamiast tego, Huawei będzie musiał jedynie czekać cierpliwie na to, aż nowy kod zostanie opublikowany w wersji open-source i dopiero wtedy zaproponować go użytkownikom swoich smartfonów. Co to oznacza, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Więcej informacji na temat podamy wkrótce, wtedy gdy Google ujawni kolejne szczegóły tej nie wahamy się powiedzieć strategicznej decyzji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200