Google zachęca deweloperów do wyszukiwania w przeglądarkach luk

Firma namawia wszystkich deweloperów i specjalistów do spraw bezpieczeństwa do wyszukiwania podatność znajdujących się w silnikach Java obsługujących przeglądarki. Właśnie dlatego uruchomiła program grantów, w ramach którego będzie wspierać finansowo te osoby, którzy znajdą taką lukę.

Przeglądarki

Ci specjaliści do spraw bezpieczeństwa, który pracują na własną rękę wiedzą dobrze, że nawet wtedy gdy uda się im znaleźć błąd w analizowanej aplikacji czy usłudze, jest jeszcze bardzo długa droga do tego, aby liczyć na jakiekolwiek wynagrodzenie z tego tytułu. I to właśnie spowodowało, że Google zdecydowało się zainicjować program, który będzie wspierał takich deweloperów.

Firma przyjęła jednak zasadę, że wszystkie błędy znajdujące się w silnikach zostały wykryte przy użyciu technologii „fuzzingu”. Jest specyficznego rodzaju technika wykrywania błędów. Polega ona na wysyłaniu (najczęściej robią to automaty) do testowanego rozwiązania IT generowanych losowo danych wejściowych i analizowania, czy są one przez nie prawidłowo przetwarzane i nie wywołują niepożądanych reakcji, np. powodują, że program ulega awarii.

Zobacz również:

  • Rosyjski cyberterroryzm może zostać uznany za zbrodnię wojenną
  • Google łata 50 luk systemu Android

Google zapewnia, że będzie analizować każde bez wyjątku zgłoszenie i niezależnie od tego czy zostanie ono uznane za prawidłowe (to znaczy firma przyzna, że jest to rzeczywiście podatność), czy też odrzucone, odpowie każdemu deweloperowi w czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie. Ci deweloperzy, których zgłoszenie zostanie zaakceptowane, mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości do 5 tys. USD.

Pilotażowy program grantów wspierających niezależnych deweloperów (któremu Google nadało nazwę Fuzzilli Research Grant) został zainicjowany w zeszłym tygodniu 1-go października i będzie obowiązywać przez rok, czyli zakończy się 1-go października 2021 roku. Google oczekuje, że deweloperzy zajmą się przede wszystkim takimi silnikami, jak JavaScript Core (Safari), V8 (Chrome, Edge) i Spidermonkey (Firefox), jednak podda również analizie każdą zgłoszoną podatność wykrytą w innych silnikach.

Szczegółowe zasady programu Fuzzilli Research Grant znajdują się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200