Google zablokuje innym przeglądarkom dostęp do firmowych interfejsów API

Korporacja informuje, że zamierza w najbliższym czasie zablokować przeglądarkom konkurującym z jej flagowym produktem (Chrome), które korzystają z silnika Chromium, dostęp do szeregu opracowanych przez nią interfejsów API, świadczących tak popularne firmowe usługi, jak synchronizowanie zakładek czy ustawień.

Google zablokuje innym przeglądarkom dostęp do firmowych interfejsów API

Google tłumaczy, że musi tak zrobić, ponieważ odkrył iż przeglądarki inne niż Chrome wspierają rozwiązania integrujące je z opracowanymi przez niego funkcjami, takimi jak Chrome Sync czy Click to Call, do których dostęp powinna mieć tyko jego przeglądarka.

Według Google są to po prostu jego prywatne interfejsy API, dlatego inne przeglądarki – nie wymieniając jednak ich nazw - stracą do nich dostęp z dniem 15-go marca.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Opera uruchomiła funkcje AI w swojej przeglądarce sieciowej
  • Google zezwoli na większą personalizację systemu ChromeOS

Opublikowany przez Google komunikat wymienia tylko dwa wspomniane wcześniej interfejsy, ale zawiera link do strony, na której znajduje się lista zawierająca nazwy innych rodzimych interfejsów API, do których dostęp będzie mieć wyłącznie jego przeglądarka Chrome.

Twórcy przeglądarki Chrome uzasadniają swoją decyzję tym, że wymienione na tej liście interfejsy API zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogła z nich korzystać tylko ona, a nie inne podobne jej narzędzia internetowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200