Google wprowadził do chmurowej platformy GCP instancje serwerów AS/400

Firmy mające aplikacje obsługiwane przez wysłużone komputery AS/400 (IBM) nie muszą się już martwić, że nie będą ich gdzie miały uruchamiać. Również tu z pomocy przychodzi chmura. Google poszerzył bowiem ofertę o usługę, dzięki której aplikacje takie można uruchamiać w jego chmurze GCP (Google Cloud Platform).

I nie chodzi tu o to, że Google zacznie wtedy hostować nasz wysłużony system AS/400, ale zleci takie zadanie do wykonania funkcjonującemu w jego chmurze serwerowi Power Systems, który jest następcą systemu AS/400 i jest oczywiście z nim zgodny. Google nie jest pierwszą firmą, która wpadła na taki pomysł. Wcześniej, w połowie zeszłego roku, z podobną ofertą wystąpił Microsoft, który instancję serwerów IBM Power9 wprowadził do swojej chmury Azure.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że premiera komputerów AS/400 miała miejsce jeszcze w zeszłym wieku (w 1988 roku). Po jakimś czasie zostały one zastąpione serwerami linii iSeries, a później systemami Power Systems. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to pierwsze serwery AS/400 pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego OS/400, który został w pewnym momencie zastąpiony system IBM i.

Zobacz również:

Firmy eksploatują dzisiaj szereg aplikacji obsługiwanych przez system operacyjny IBM i. Są to takie aplikacje, jak SAP, aplikacje Oracla czy baza danych DB2 IBM. Umieszczenie ich w chmurze ma również tę zaletę, że firma może integrować z nowszymi technologiami. Jest to możliwe dzięki temu iż Google dołączą do takich aplikacji prywatny interfejs API, który zapewnia im dostęp do innych zasobów wchodzących w skład chmury Google Cloud Platform.


TOP 200