Google wprowadza uczenie maszynowe no-code do Arkuszy

Firmy, które chcą zautomatyzować swoje działania, mogą skorzystać z narzędzia obecnie dostępnego w fazie beta. Do Arkuszy trafia Simple ML.

Google stawia na automatyzację / Fot. Materiały własne

Google stawia na automatyzację / Fot. Materiały własne

Google Sheets, czyli Google Arkusze, to oczywiście popularna alternatywa dla Microsoft Excela. Obecnie firma udostępniła rozwiązanie Simple ML, które ułatwia stosowanie uczenia maszynowego do zadań związanych z przewidywaniem i sortowaniem danych w Arkuszach.

Simple ML oferowane jest jako dodatek, jaki możemy zainstalować do aplikacji. Korzystając z arkusza z co najmniej dwiema kolumnami, użytkownicy mogą szybko trenować i dostosowywać model uczenia maszynowego do własnych potrzeb, by docelowo tworzyć konkretne automatyzacje zadań w istniejącym Google Workspace swojej organizacji.

Zobacz również:

  • Potencjał niskiego kodu
  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

Automatyzacja no-code w Arkuszach Google'a

Narzędzie ma na celu umożliwienie zwiększonej aktywności w Arkuszach zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Może być używane do zadań takich jak przewidywanie, jak długo może potrwać konserwacja na podstawie danych z przeszłości, lub wykrywanie potencjalnych oszustw podczas analizy nietypowych danych w finansach klienta.

Domyślnie narzędzie jest dostarczane z dwiema funkcjami: "przewidywanie brakujących wartości" i "wykrywanie nieprawidłowych wartości". W przypadku bardziej złożonego zastosowania może nawet przewidywać wartości w dużych zbiorach danych – Google podał przykład badaczy korzystających z Simple ML do przewidywania wieku osoby na podstawie jej DNA w badaniu dot. starzenia molekularnego.

Simple ML została stworzona przez tych samych programistów, którzy pracowali nad TensorFlow. Jest wstępnie przeszkolona, aby maksymalnie efektywnie przetwarzać dane w arkuszach kalkulacyjnych. Pomimo skomplikowanej natury algorytmów uczenia maszynowego, narzędzie może być używane całkowicie w duchu no-code (bez konieczności kodowania).

Google zaleca używanie Simple ML w arkuszach zawierających kolumny z co najmniej 20 wartościami, chociaż 100 to faktycznie rekomendowana liczba, aby model naprawdę zaczął trenować z odpowiednią dokładnością.

Kluczową zaletą usługi, jak cytuje Google, jest fakt, że działa ona całkowicie w przeglądarce, więc wszystkie wrażliwe dane, które można umieścić w arkuszu, pozostają bezpieczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200