Google wprowadza NotebookLM. To asystent do robienia notatek z wykorzystaniem AI

Google udostępnia eksperymentalny notatnik AI NotebookLM, który podsumowuje dokumenty, odpowiada na pytania i generuje pomysły.

Notebook AI Google'a trafia na rynek / Fot. Alexander Limbach, Shutterstock

Notebook AI Google'a trafia na rynek / Fot. Alexander Limbach, Shutterstock

Google uchyliło rąbka tajemnicy na temat swojego notatnika opartego na AI, inicjatywy wcześniej ogłoszonej jako Projekt Tailwind podczas tegorocznego wydarzenia Google I/O.

Eksperymentalny produkt otrzymał teraz oficjalną nazwę NotebookLM. Jest wprowadzany przez Google Labs jako "nowatorskie podejście do oprogramowania do robienia notatek, wykorzystujące solidny model języka jako swoje serce".

Zobacz również:

  • Sprawdź, co Dark Web "wie" na twój temat
  • Chiny liderem pod względem używania GenAI w firmach
  • Autonomiczna taksówka Waymo zatrzymana po złamaniu prawa

NotebookLM ma przed sobą wyzwanie: przeciążenie danymi

W erze przepychu informacjami ludzie mają trudności z przyswajaniem faktów i pomysłów z wielu źródeł.

Jest to wyzwanie, z którym borykają się studenci, akademicy i pracownicy sektora wiedzy. Trudność polega nie na braku źródeł, ale na czasochłonnym procesie tworzenia połączeń.

Tak wygląda notatnik AI Google'a

Tak wygląda notatnik AI Google'a

W odpowiedzi na to Google rozpoczęło tworzenie narzędzia, które pomaga użytkownikom szybciej nawiązywać te połączenia, szczególnie ze swoimi preferowanymi źródłami.

NotebookLM wykorzystuje potencjał modeli językowych w połączeniu z treścią użytkownika, dostarczając szybkich i istotnych spostrzeżeń - przekonuje Google.

Narzędzie działa jak wirtualny asystent badawczy, który potrafi podsumowywać fakty, wyjaśniać skomplikowane pomysły i tworzyć nowe połączenia na podstawie źródeł dostarczonych przez użytkownika.

W przeciwieństwie do tradycyjnych chatbotów AI, NotebookLM pozwala użytkownikom "uziemiać" AI w swoich notatkach i źródłach. Ta funkcja uziemiania dostosowuje AI do posiadania informacji istotnych dla użytkownika.

Od dzisiaj możemy "uziemiać" NotebookLM w dokumentach Google Docs. W przyszłości pojawi się obsługa innych narzędzi i kolejne integracje.

Funkcje NotebookLM

NotebookLM zapewnia następujące funkcje:

1. Generowanie podsumowania. Po dodaniu dokumentu Google do NotebookLM, automatycznie formułuje on przegląd, kluczowe tematy i pytania, aby lepiej zrozumieć treść.

2. Zadawanie pytań. Zagłębiaj się w swoje dokumenty, zadając konkretne pytania na temat przesłanych materiałów.

3. Generowanie pomysłów. Poza Q&A, NotebookLM pomaga również generować kreatywne pomysły.

Ważne: Aby zminimalizować ryzyko "halucynacji", każda odpowiedź AI jest uzupełniona o cytaty źródeł, co ułatwia weryfikację faktów.

Stworzony przez mały zespół w Google Labs NotebookLM jest eksperymentalnym produktem, który ma za cel odpowiednie wykorzystanie AI.

Jeśli chodzi o prywatność, NotebookLM ma dostęp do materiału źródłowego, który zdecydujesz się przesłać, a dialogi z AI nie są widoczne dla innych. Ponadto zebrane dane nie są wykorzystywane do szkolenia nowych modeli AI.

Google planuje zbierać częste opinie, aby zrozumieć, co działa, a gdzie są potrzebne poprawki.

Wczesni użytkownicy, chętni do zbadania potencjału NotebookLM, mogą zapisać się na listę oczekujących, aby wypróbować produkt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200