Google udostępnia narzędzie e-discovery dla Google Apps for Business

Pakiet Google Apps for Business został wzbogacony o funkcję Apps Vault - narzędzie automatycznie zapisujące, archiwizujące i indeksujące wszystkie wiadomości e-mail i rozmowy prowadzone przez pracowników za pomocą komunikatorów internetowych.

Przedstawiciele Google tłumaczą, że to doskonałe rozwiązanie dla firm, które potrzebują sprawnie archiwizować firmową korespondencję i łatwo wyszukiwać w niej niezbędne w danej chwili informacje. Apps Vault szczególnie ma się przydać firmom, które ze względów prawnych potrzebują sprawnego dostępu do archiwum poczty i wiadomości przesyłanych przez komunikatory internetowe - np. na potrzeby procesów sądowych lub podmioty zobligowane prawnie do zachowywania i udostępniania na żądanie takich danych.

"Dzięki możliwości sprawnego przeszukiwania i zarządzania danymi - które można przeszukiwać pod kątem określonych terminów, dat, nadawców, odbiorców itp. - Vault pozwala firmom na szybkie znalezienie informacji, które są w danej chwili niezbędne" - tłumaczy Jack Halprin, szef Google Discovery.

Apps Vault działa oczywiście w modelu cloud computing - podobnie jak cały pakiet Google Apps. Dzięki temu rozwiązanie to można wdrożyć w firmie "dosłownie w ciągu kilku minut" (wedle deklaracji Google). Cenę licencji dla jednego użytkownika ustalono na 5 USD miesięcznie.

Warto dodać, że użytkownicy Google Apps dla Firm mogą już korzystać z podobnego rozwiązania - jest to narzędzie Google Message Discovery (produkt z serii Postini). W tym przypadku cena wynosi 33 USD rocznie (jest więc znacznie niższa niż w przypadku Apps Vault).

Google na razie zamierza oferować równolegle oba produkty - aczkolwiek przedstawiciele firmy podkreślają, ze Apps Vault jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (przede wszystkim pod względem wydajności i łatwości zarządzania).

Na razie nowa usługa dostępna jest wyłącznie dla nowych klientów, wykupujących subskrypcję Google Apps dla Firm - później firma zamierza zaoferować wszystkich użytkownikom swojego chmurowego pakietu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200