Google tnie koszta operacyjne - rzadsze wymiany i tańszy sprzęt

Google jest jednym z gigantów technologicznych, który zdecydował się na restrukturyzację. W celu ograniczenia kosztów wyszukiwarkowy gigant z mienia politykę dot. sprzętu IT.

Aktualne sytuacja gospodarcza odcisnęła swoje piętno na największych firmach IT, które dotychczas suchą stopą przechodziły przez kryzysy rynkowe.

Google tnie koszty zamieniając MacBooki na ChromeBooki
Źródło: Andrew Neel / Unsplash

Google tnie koszty zamieniając MacBooki na ChromeBooki

Źródło: Andrew Neel / Unsplash

Google jest jedną z firma, która zdecydowała się na niespodziewane zwolnienia. W styczniu 2023 roku przekazano informację o restrukturyzacji firmy, przez którą pracę straci nawet 12 tysięcy pracowników. Wyszukiwarkowy gigant z dnia na dzień skasował część etatów.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Generatywna sztuczna inteligencja może zdziesiątkować branżę call center

To nie koniec oszczędności, które poczyniła firma z Mountain View. Zgodnie z najnowszymi informacjami Google zdecydowało się na zmianę polityki wewnętrznej dotyczącej sprzętu IT.

Pracownicy wyszkiwarkowego giganta nie będą już mogli otrzymać komputerów MacBook od Apple. Drogie laptopy zostaną zamienione przez tańsze odpowiedniki pracujące pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Google ChromeOS.

Dyrektor finansowa Google - Ruth Porat - rozesłała ostatnimi czasy maile, z których wynika, że firma koncentruje się w 2023 roku na "oszczędnościach poprzez poprawę szybkość i wydajności pracy".

Google ograniczyło już funkcjonowanie swoich biur do 3 dni w tygodniu, aby ograniczyć koszty ich utrzymania. Firma ogranicza również działanie kawiarnii, klubów fitness oraz zajęć welness, które do tej pory były bezpłatnymi benefitami pracowniczymi.

Pracownicy Google od kwietnia 2023 roku będą rzadziej wymieniać komputery służbowe na nowe. Dodatkowo zamiast MacBooków będą musieli zadowolić się komputerami pracującymi pod kontrolą ChromeOS.

Osoby, które nie piastują stanowisk inżynieryjnych nie mogą już składać zapotrzebowań na MacBooki, a nowi pracownicy będą otrzymywać używany sprzęt, który pozostaje w obiegu. Zakupy sprzętu powyżej 1000 dolarów będą musiały być akceptowane przez dyrektorów działów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200