Google skróci czas przechowywania Twoich zapytań

Operator wyszukiwarki wprowadza nową politykę w zakresie tzw. retencji danych. Google skróci o połowę okres przechowywania adresów IP powiązanych z kierowanymi do wyszukiwarki zapytaniami.

Firma utrzymuje, że ruch ten utrudni życie jej programistom i twórcom algorytmów. Spółka podjęła jednakże taką decyzję w odpowiedzi na naciski ze strony obrońców prywatności oraz regulatorów rynku, zwłaszcza z Unii Europejskiej. Dotychczas Google przechowywało adresy IP użytkowników swojej wyszukiwarki przez 18 miesięcy. Teraz zapytania przechowywane w bazach Google będą anonimizowane po upływie 9 miesięcy.

W opublikowanym właśnie obszernym raporcie Google podkreśla, że nie jest bezpośrednim dostawcą treści, ani usługodawcą internetowym w rozumieniu unijnej dyrektywy dotyczącej retencji danych. Spółka uzasadnia natomiast jak istotne znaczenie mają informacje z logów systemowych - dla jakości wyszukiwania, zapobiegania nadużyciom i szeroko pojętego bezpieczeństwa. Google przypomina jednocześnie, że jako pierwsza z wiodących wyszukiwarek, w marcu 2007 r. opublikowała założenia swojej polityki anonimizowania danych z logów.

W oficjalnym oświadczeniu Google zastrzegło, iż ze względu na globalny zasięg działania i zmieniające się uwarunkowania prawne, firma może być zobligowana do zmiany okresu przechowywania adresów IP swoich klientów - w tym przywrócenia 18 czy 24-miesięcznej retencji danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200