Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń

Korporacja rozbudowuje system kabli podmorskich i poinformowała, że przystępuje do kładzenia na dnie morskim kolejnego kabla noszącego nazwę „Nuvem”. Inwestycja ma zostać ukończona za trzy lata i kabel połączy ze sobą trzy miejsca. Pierwsze znajduje się w USA (w stanie Południowa Karolina), drugie na Bermudach, a trzecie u wybrzeży Portugalii.

Grafika: Google

Kabel „Nuvem”(po portugalsku chmura) jest kolejną tego rodzaju inwestycją Google na przestrzeni ostatnich lat. Pierwszy podmorski kabel Google nosi nazwę Unity i został oddany do eksploatacji w 2010 roku. Ma długość długości ponad 10000 km i został położony na dnie Pacyfiku, łącząc ze sobą Japonię z Kalifornią. Następnie był kabel Curie. Powstał w 2019 roku z Curie i łączący ze sobą Kalifornię i Chile.

Dwa lata temu powstał natomiast transatlantycki kabel o nazwie Dunant, który połączył wybrzeże stanu Wirginia z Francją. Warto też wspomnieć o kablu Equiano, który łączy Portugalię z Afryką i został oficjalnie uruchomiony równo rok temu. Podmorskie kable odgrywają w strategii Google kluczową rolę. Połączenia tego rodzaju obsługują chmury obliczeniowe oraz służą do strumieniowego przesyłanie danych wideo, realizując te zadania przy minimalnych wartościach opóźnienia, dzięki czemu Google może z powodzeniem uzupełniać swoje portofolio usług o kolejne pozycje. opóźnieniem, aby utrzymać klientów szczęśliwy.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Do tego wszystkiego dochodzą kolejne, budowane przez Google centra danych, w których Google przechowuje i przetwarza dane przechowywanie i przetwarzanie danych do użytkowników końcowych. I chociaż inne firmy technologiczne również zainwestowały w ostatnich latach mocno w rozbudowę sieci połączeń podmorskich, to prym wiodą tu cztery firmy (Google, Meta, Microsoft i Amazon). Świadczy tym fakt, że są one obecnie właścicielami lub dzierżawią blisko 50% całej podmorskiej infrastruktury kablowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200