Google rezygnuje w pobierania opłat za przenoszenie danych z jego chmury do innych środowisk

Korporacja poinformowało w tym tygodniu, że klienci korzystający z chmurowych usług Google Cloud nie muszą już wnosić żadnych dodatkowych opłat za to, że przenoszą swoje dane z tego środowiska do innych chmur czy środowisk.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock.com

Chodzi o takie usługi oferowane przez Google Cloud, jak BigQuery, Cloud Bigtable, Cloud SQL, Cloud Storage, Datastore, Filestore, Spanner i Persistent Disk. Użytkownicy tych usług kwalifikują się do bezpłatnego przeniesienia danych z Google Cloud do innych chmur, wpisując najpierw taką prośbę za pośrednictwem specjalnego formularza. Po wyrażeniu zgodny na takie działanie przez Google, użytkownicy mogą przenosić dane do innych chmur przez dwa miesiące, podczas których opłata za transfer zostanie zniesiona. Jeśli użytkownik chce przedłużyć ten termin, musi wypełnić kolejny formularz.

Jednocześnie Google zastrzega sobie prawo do kontrolowania całego procesu przenoszenia danych z Google Cloud pod kątem zgodności z warunkami tego programu. Posunięcie Google jest następstwem krytyki ze strony organów regulacyjnych i konkurencyjnych dostawców chmury publicznej w związku z „wyjściem” do chmury lub wychodzącym transferem danych i opłatami.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • W technologii ważna jest wolność wyboru

Koszty ruchu związane z migrowaniem danych do chmur różnią się w zależności od szeregu czynników, w tym miejsca docelowego, źródła danych oraz ilości danych. Na przykład za dane wychodzące do publicznego internetu, AWS pobiera opłatę za pierwsze 10 terabajtów w wysokości 0,09 USD za gigabajt danych. Natomiast opłata za przesyłanie danych między dwiema instancjami AWS EC2 w różnych regionach wynosi 0,02 dolara za gigabajt. Badanie przeprowadzone przez IDC pokazują, że prawie sto procent użytkowników przechowujących dane w chmurze poniosło opłaty za ich migrację w wysokości stanowiącej średnio 6% kosztów przechowywania tych danych w chmurze.

Wszyscy dostawcy usług chmury publicznej działający w Europie mogą zostać w niedalekiej przyszłości zmuszeni do zaprzestania pobierania jakichkolwiek opłat za ruch wychodzący, na mocy uchwalonej niedawno przez Unię Europejską ustawy o ochronie danych. Ustawa ta zobowiązuje dostawców usług chmurowych do stopniowego obniżania w ciągu najbliższych trzech lat opłat za zarządzanie danymi, w tym opłat za wychodzące dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200