Google przedstawił nową wersję modelu językowego PaLM

Korporacja zaprezentowała w tym tygodniu aktualizację swojego dużego modelu językowego PaLM (Pathways Language Model). Oprogramowanie PaLM 2 wspiera wiele nowych języków, jak również zawiera ulepszony mechanizm zdroworozsądkowego rozumowania i generowania bardziej złożonych odpowiedzi.

Grafika: Google

PaLM 2 został wstępnie przeszkolony w zakresie rozpoznawania pytań zadawanych w ponad stu językach oraz identyfikowania idiomów czy treści zawierających slang, jak i pytań dotyczących matematyki i logiki, dysponując rekordową liczbą ponad 540 mld parametrów. Jeśli chodzi o kodowanie, PaLM 2 został przeszkolony na dużej liczbie dostępnych zestawów danych kodu źródłowego. Może również mgenerować kod używając nie tylko takich popularnych języków programowania, jak Python i JavaScript, ale również Fortran, Prolog i Verilog.

PaLM 2 przetworzył również szerszy zestaw danych w ramach wstępnego szkolenia niż jego poprzednik, w tym artykuły naukowe, strony internetowe tworzone przez uniwersytety i instytucje naukowe. W rezultacie PaLM 2 wykazuje ulepszone możliwości w zakresie rozumowania zdroworozsądkowego, matematyki i logiki.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC
  • Francuski start-up rzuca wyzwanie tuzom przemysłu AI
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Zainteresowani tym narzędziem deweloperzy mogą zarejestrować się, aby korzystać z modelu PaLM 2. Google twierdzi też, że PaLM 2 jest dużo szybszy i wydajniejszy niż poprzednie modele, a jednocześnie jest dostępny w czterech rozmiarach dla szeregu przypadków użycia, co pozwala na precyzyjne dostrojenie PaLM 2, celem użycia go do obsługi innych funkcji Google. Należą do nich: platforma generatywnej sztucznej inteligencji Bard (wspiera również aktualizację kodowania Bard i pomagając programistom kodować aplikacje; funkcje Workspace dla Gmaila; Med-Palm 2 (duży model językowy obsługujący służbę zdrowia); Sec-PaLM 2 (wersja do zastosowań związanych z bezpieczeństwem) oraz Duet dla AI Cloud (narzędzie do współpracy wykorzystujące sztuczną inteligencję).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200