Google pozwane na 1 miliard USD

Grupa medialna Viacom pozwała Google za naruszenie praw autorskich do treści wideo udostępnianych za pośrednictwem serwisu YouTube. Oskarżenie dotyczy 160 tys. wideoklipów, które zdaniem Viacom zostały bezprawnie umieszczone na serwisie internetowym.

W skład grupy Viacom wchodzą tacy producenci filmów i teledysków, jak: MTV, VH1, Nickelodeon, Nick at Nite, Comedy Central i Paramount Pictures. Przedstawiciele koncernu twierdzą, że w serwisie internetowym Youtube znajduje się ok. 160 tys. prawnie chronionych plików wideo, odtworzonych do tej pory ponad 1,5 miliarda razy.

Stroną pozwaną jest producent znanej wyszukiwarki - spółka Google - która w ubiegłym roku przejęła YouTube w transakcji opiewającej na 1,65 miliarda USD. Oskarżenie wpłynęło wskutek braku reakcji ze strony Google na wcześniejsze upomnienia Viacom dotyczące naruszeń praw autorskich.

W oficjalnym oświadczeniu Viacom jednoznacznie klasyfikuje YouTube jako serwis nastawiony na zysk, czerpiący przychody z reklam. Te ostatnie zaś pojawiają się wraz ze wzrostem aktywności użytkowników. Swoje straty z tytułu bezprawnego oglądania plików wideo, zgromadzonych na serwisie YouTube, Viacom ocenia na 1 miliard USD.

Google nie odpowiedziało dotychczas na oskarżenia Viacom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200