Google powoli wycofuje się z 32-bitowego Androida
-
- 19.08.2022, godz. 08:19
Najnowsza kompilacja Androida 13 dla nadchodzących urządzeń została wydana jedynie w wersji 64-bitowej.
Android to aktualnie najpopularniejszy systemo operacyjny na świecie, który daleko w tyle zostawia wszystkie inne dystrybucje Linuxa, Windowsa oraz macOS. Wyszukiwarkowy gigant oferuje uniwersalne oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym, które można zainstalować na praktycznie dowolnym urządzeniu. Od wielu lat Android dostarczany jest w wersjach kompatybilnych z wieloma platformami sprzętowymi - łącznie z tymi starszymi opartymi o 32-bitową architekturę.

Android może stracić wsparcie dla 32-bitowych procesorów
Źródło: Daniel Romero / Unsplash
Najnowsze informacje, które trafiły do sieci mogą sugerować, że Google podobnie jak Apple oraz Microsoft zdecyduje się na wycofanie się z rozwoju oprogramowania na urządzenia z 32-bitową architekturą.
Zobacz również:
- Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
- Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
- Motorola prezentuje smartfon z dwustronną komunikacją satelitarną
W 2023 roku na rynku ma pojawić się nowy tablet od Google. Urządzenie o nazwie Pixel Tablet zostało zapowiedziane w maju 2022 roku. Sprzęt ten zaprezentuje pełnie możliwości Androida 13 na urządzeniach z większymi ekranami.
W kodzie źródłowym Androida 13 znaleziono informacje, które sugerują, że Pixel Tablet o nazwie kodowej Tangor otrzyma jedynie 64-bitową wersję systemu operacyjnego Android, która na dodatek nie będzie wspierała kompatybilności wstecznej z 32-bitowymi aplikacjami znajdującymi się w oficjalnym sklepie z aplikacjami - Google Play.
Wszystko wskazuje na to, że Google może porzucić wsparcie dla 32-bitowej wersji Androida. Podobną decyzję podjęło Apple w 2017 roku, kiedy to ucięto kompatybilność dla starszych sprzętów opartych o 32-bitowe procesory.
Google już wcześniej przygotowało się do tej decyzji. Od 2019 roku wszystkie nowo umieszczane aplikacje w Google Play muszą posiadać 64-bitowe wersje.