Google powoli wycofuje się z 32-bitowego Androida

Najnowsza kompilacja Androida 13 dla nadchodzących urządzeń została wydana jedynie w wersji 64-bitowej.

Android to aktualnie najpopularniejszy systemo operacyjny na świecie, który daleko w tyle zostawia wszystkie inne dystrybucje Linuxa, Windowsa oraz macOS. Wyszukiwarkowy gigant oferuje uniwersalne oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym, które można zainstalować na praktycznie dowolnym urządzeniu. Od wielu lat Android dostarczany jest w wersjach kompatybilnych z wieloma platformami sprzętowymi - łącznie z tymi starszymi opartymi o 32-bitową architekturę.

Android może stracić wsparcie dla 32-bitowych procesorów
Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Android może stracić wsparcie dla 32-bitowych procesorów

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Najnowsze informacje, które trafiły do sieci mogą sugerować, że Google podobnie jak Apple oraz Microsoft zdecyduje się na wycofanie się z rozwoju oprogramowania na urządzenia z 32-bitową architekturą.

Zobacz również:

  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR
  • Pierwsze smartfony już z lipcowymi poprawkami zabezpieczeń

W 2023 roku na rynku ma pojawić się nowy tablet od Google. Urządzenie o nazwie Pixel Tablet zostało zapowiedziane w maju 2022 roku. Sprzęt ten zaprezentuje pełnie możliwości Androida 13 na urządzeniach z większymi ekranami.

W kodzie źródłowym Androida 13 znaleziono informacje, które sugerują, że Pixel Tablet o nazwie kodowej Tangor otrzyma jedynie 64-bitową wersję systemu operacyjnego Android, która na dodatek nie będzie wspierała kompatybilności wstecznej z 32-bitowymi aplikacjami znajdującymi się w oficjalnym sklepie z aplikacjami - Google Play.

Wszystko wskazuje na to, że Google może porzucić wsparcie dla 32-bitowej wersji Androida. Podobną decyzję podjęło Apple w 2017 roku, kiedy to ucięto kompatybilność dla starszych sprzętów opartych o 32-bitowe procesory.

Google już wcześniej przygotowało się do tej decyzji. Od 2019 roku wszystkie nowo umieszczane aplikacje w Google Play muszą posiadać 64-bitowe wersje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200