Google poszerzy paletę języków obsługiwanych przez platformę SI

Korporacja ogłosiła w tym tygodniu na jednej ze swoich firmowych konferencji, że zamierza poszerzyć swoją ofertę w obszarze SI (sztuczna inteligencja), tak aby aplikacje wykorzystujące tę technologię mogły obsługiwać nawet 1000 używanych obecnie na świecie języków.

Grafika: StuartMiles/freerangestock

Szacuje się, że na świecie funkcjonuje obecnie nieco ponad 7 tys. języków. Ponieważ zobowiązanie jest niezwykle ambitne, to realizacja tego projektu potrwa prawdopodobnie wiele lat i kolejne języki będą wspierane sukcesywnie. Firma opracował już uniwersalny model językowy zdolny obsłużyć ok. 400 języków. To oprogramowanie noszące nazwę USM (Universal Speech Model), które jak dotąd nie ma sobie równych jeśli chodzi o liczbę wspieranych języków.

Amerykański gigant technologiczny współpracuje również ze społecznościami z całego świata, aby pozyskiwać dane dotyczące różnych języków. Zaowocowało to ostatnio tym, że firma dodała do swojej platformy SI kolejne 24 języki, jak również umożliwiła tworzenie dokumentów przez aplikację Gboard po osłuchaniu przez nią dziewięciu kolejnych języków afrykańskich.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja
  • Samsung ma własny model AI

Google współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami naukowymi, zbierając od nich próbki dźwiękowe różnych dialektów językowych używanych w danym regionie. Inne duże firmy technologiczne również budują swoje własne modele językowe. I tak np. w połowie tego roku Meta przedstawiła model językowy SI noszący nazwę No Language Left Behind, który obsługuje 200 języków.

Wysiłki firmy Meta na tym polu zmierzają do tego, aby technologię tę wprowadzić na szerszą skalę do jej sieci społecznościowej. Model opracowany przez Metę obejmuje aż 55 języków afrykańskich. To duże osiągnięcie, ponieważ obecnie powszechnie używane narzędzia tłumaczeniowe obsługują tylko ok. 20 języków afrykańskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200