Google poprawi JPEG wyświetlane w internecie. Ma być lepsza jakość i mniejsza waga

Google pracuje nad technologią zaprojektowaną do tego, aby uczynić internet szybszym i "piękniejszym".

Pliki JPEG będą lepsze / Fot. Fauzi Muda, Shutterstock.com

Pliki JPEG będą lepsze / Fot. Fauzi Muda, Shutterstock.com

Format obrazu JPEG został wprowadzony po raz pierwszy w 1992 r. Jest szeroko używany w dzisiejszym internecie i nie zniknie w najbliższym czasie. Pomimo dostępności nowoczesnych alternatyw, takich jak WebP, skromna technologia JPEG prawdopodobnie będzie nadal napędzać grafikę w sieci w najbliższych latach.

Google rozwija natomiast rozwiązanie o nazwie Jpegli. To nowa, zaawansowana biblioteka do kodowania i dekodowania obrazów JPEG z istotnymi ulepszeniami w porównaniu z tradycyjnymi bibliotekami.

Zobacz również:

  • Gemini Nano trafi na bazowe Pixele

Jpegli jest wstecznie kompatybilne z istniejącym oprogramowaniem wykorzystującym JPEG i może zapewniać bardziej przyjemne wizualnie rezultaty, wraz ze znacznie lepszym współczynnikiem kompresji. Czyli inaczej mówiąc: pliki w formacie Jpegli mniej ważą, a przy tym są mniej skompresowane niż JPEG.

Jpegli ma "naprawić" JPEG

Jpegli zostało zaprojektowane, aby być szybsze i bardziej wydajne niż tradycyjny JPEG. Nie jest to jednak całkowicie nowy format obrazu, ponieważ wszystkie wyniki efektywności, jakie zapewnia, są osiągane przez "konwencjonalny formalizm 8-bitowy", stosowany przez tradycyjne algorytmy JPEG.

Technologia Jpegli może osiągnąć wyniki wyższej jakości, ponieważ podczas kompresji lub dekompresji obrazów, za pomocą nowej biblioteki wykonuje bardziej precyzyjne i "psychowizualnie skuteczne" obliczenia. Psychowizualne oznacza, że dla ludzkiego oka dany obrazek będzie prezentował się lepiej, mimo że ciągle będzie miał zastosowaną kompresję.

Obrazy w Jpegli wyglądają na jaśniejsze i z mniejszą ilością zauważalnych artefaktów, przy prędkościach kodowania porównywalnych z popularnymi, istniejącymi podejściami, takimi jak libjpeg-turbo i MozJPEG.

Google zapewnia programistów, że mogą dostosować kod Jpegli w swoich projektach oprogramowania bez znacznego wysiłku, otrzymując zaawansowane funkcje w zamian.

Możliwości nowej biblioteki

Nowa biblioteka może kodować obrazy JPEG z komponentami 10+ bitów, co powinno unikać powstawania widocznych artefaktów w niektórych gradientach, jak to jest powszechne przy komponentach 8-bitowych.

Kodowanie 10-bitowe odbywa się w ramach oryginalnego formalizmu JPEG 8-bitowego, co oznacza, że finalnie skompresowane obrazy są w pełni kompatybilne ze wszystkimi istniejącymi edytorami JPEG lub programami do przeglądania.

Według własnych benchmarków Google'a, gdy testowano je wobec istniejących kodeków przy różnych bitrate'ach, Jpegli może produkować obrazy "wysokiej jakości" z 35-proc. większą kompresją.

Firmy działające online powinny cieszyć się znaczną oszczędnością miejsca do przechowywania, podczas gdy strony internetowe ładują się i działają szybciej. Przeglądarki internetowe i oprogramowanie do zarządzania obrazami będą musiały zaimplementować nową bibliotekę, aby korzystać z jej funkcji i ulepszeń.

Techniki Jpegli do redukcji szumów i poprawy jakości obrazu są adaptowane z referencyjnej implementacji JPEG XL, nowego formatu obrazu proponowanego jako wstecznie kompatybilna zamiana dla JPEG. Ciągle też pozostaje ręczne kompresowanie plików graficznych i zdjęć w takich narzędziach jak Squoosh, oferowanych przez Google'a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200