Google pomoże zidentyfikować grafikę wykreowaną przez AI

Google DeepMind (dział Google zajmujący się sztuczną inteligencją) przygotował narzędzie, które pozwoli użytkownikom szybko identyfikować obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję opracowaną przez Google. W obrazach będą zagnieżdżane specjalne znaki wodne.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

To ważna wiadomość, ponieważ możliwość identyfikowania treści generowanych przez sztuczną inteligencję ma kluczowe znaczenie dla twórców i odbiorców grafiki, którzy będą teraz wiedzieć, czy mają do czynienia z zasobem wygenerowanym przez człowieka, czy może przez AI.

Narzędzie nosi nazwę SynthID, znajduje się obecnie w fazie rozwojowej beta i zostało już udostępnione do testowania wybranej grupie użytkowników zajmujących się platformą Vertex AI. To platforma stworzona z myślą o tworzenie aplikacji i modeli AI. SynthID osadza cyfrowy znak wodny bezpośrednio w pikselach obrazu w taki sposób, że oko ludzkie nie jest w stanie go dostrzec i może go wykryć tylko specjalny algorytm.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Sztuczna inteligencja wkroczyła do aplikacji Speaking Practice

Głównym składnikiem narzędzia SynthID jest oprogramowanie Imagen. To opracowany przez Google model przekształcający tekst na obraz, który stanowi integralną część platformy Vertex AI. DeepMind zapewnia, że efekt działania SynthID pozostaje niezmienny nawet po wprowadzeniu do grafiki modyfikacji, takich jak dodanie filtrów, zmiana kolorów czy kompresja zasobu.

Jest to możliwe dzięki temu, że narzędzie wykorzystuje dwa zaawansowane modele sztucznej inteligencji, jeden do znakowania wodnego, a drugi do identyfikacji, które zostały wspólnie przeszkolone na różnorodnym zestawie obrazów. Dlatego SynthID nie może zidentyfikować obrazów ze znakiem wodnym ze 100% pewnością. Narzędzie rozróżnia jednak przypadki, w których obraz zawiera na pewno znak wodny od obrazu, w którym istnieje tylko bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki znak jest obecny.

SynthID, podobnie jak wiele innych firmowych technologii tego typu, ma ograniczone zastosowanie. Działa tylko w przypadku obrazów tworzonych z użyciem oprogramowania Imagen. DeepMind rozważa udostępnienie SynthID najbliższej przyszłości stronom trzecim. Pozostaje jednak kwestią otwartą to, czy podmioty takie (zwłaszcza te, które zajmują się opracowaniem generatory obrazów AI typu open source) przyjmą tę technologię, gdyż póki co nie zawierają one zazwyczaj interfejsów API mogących współpracować z zewnętrznymi narzędziami, takimi jak SynthID.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200