Google po raz kolejny na celowniku Komisji Europejskiej

Komisja Europejska rozważa uruchomienie postępowania sprawdzającego, czy Google nie wykorzystuje informacji o użytkownikach swoich serwisów w sposób niezgodny z unijnymi przepisami antymonopolowymi oraz prawem ochrony danych osobowych.

Szczególne wątpliwości unijnego regulatora wzbudzać ma serwis Google+ oraz jego powiązania z najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w gronie firm zgłaszających nieformalne zastrzeżenia w tej sprawie jest m.in. Microsoft. Ani przedstawiciele Komisji Europejskiej, ani Microsoft nie komentują sprawy. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w styczniu br. usługi świadczone w ramach serwisu Google+ włączono do podobnego postępowania antymonopolowego prowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Federalna Komisja Handlu prowadzi wnikliwą analizę działalności Google na rynku wyszukiwarek internetowych.

Coraz większe kontrowersje budzą planowane przez amerykański koncern zmiany w zakresie polityki ochrony prywatności usług internetowych Google. Nowe zasady ochrony prywatności będą pozwalać Google na wykorzystywanie zgromadzonych za pośrednictwem jednego serwisu informacji o użytkownikach w ramach innej usługi. Zastrzeżenia powoduje również sam sposób, w jaki Google informuje o zmianach w polityce prywatności. Europejscy eksperci nawołują m.in. do przesunięcia daty wprowadzenia planowanych zmian w życie. Plany zakładają jednak, że nowe zasady zostaną wprowadzone z początkiem marca.


TOP 200