Google po raz kolejny na celowniku Komisji Europejskiej

Z doniesień agencji Reuters wynika, że Komisja Europejska rozważa uruchomienie postępowania sprawdzającego, czy Google nie wykorzystuje informacji gromadzonych za pośrednictwem szeregu usług internetowych w sposób niezgodny z unijnymi przepisami antymonopolowymi oraz prawem ochrony danych osobowych.

Według agencji Reuters szczególne wątpliwości unijnego regulatora wzbudzać ma serwis Google+ oraz jego powiązania z najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w gronie firm zgłaszających nieformalne zastrzeżenia w tej sprawie jest m.in. koncern Microsoft. Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz firmy Microsoft nie komentują sprawy. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w ubiegłym miesiącu usługi świadczone w ramach serwisu Google+ włączono do podobnego postępowania antymonopolowego, prowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Federalna Komisja Handlu prowadzi bowiem wnikliwą analizę działalności Google na rynku wyszukiwarek internetowych.

Coraz większe kontrowersje budzą planowane przez amerykański koncern zmiany w zakresie polityki ochrony prywatności usług internetowych Google. Nowe zasady ochrony prywatności będą pozwalać firmie Google na wykorzystywanie zgromadzonych za pośrednictwem jednego serwisu informacji o użytkownikach w ramach innej usługi. Władze Google zapewniają, że do tej pory takie powiązania nie istnieją. Wedle oficjalnych zapewnień planowane zmiany mają pozwolić m.in. na podniesienie jakości usług internetowych Google. Kontrowersje wzbudza również sposób informowania o zmianach w zakresie polityki prywatności Google. Zdaniem wielu ekspertów proponowane zmiany pozostają w sprzeczności m.in. z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Europejscy eksperci nawołują m.in. do przesunięcia daty wprowadzenia planowanych zmian w życie. Dotychczasowe plany zakładają jednak, że nowe zasady zostaną wprowadzone z początkiem marca.

Zobacz również:

  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200