Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

Oddział Google Cloud zwiększył swoją krytykę na temat praktyk Microsoftu w zakresie przetwarzania w chmurze.

Google ma pretensje do Microsoftu / Fot. aorpixza, Shutterstock.com

Google ma pretensje do Microsoftu / Fot. aorpixza, Shutterstock.com

Google twierdzi, że jego rywal dąży do monopolu, który zaszkodziłby rozwojowi wschodzących technologii, takich jak generatywna sztuczna inteligencja.

Ostatnio Microsoft i Amazon przyciągnęły uwagę w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych ze względu na ich siłę rynkową w przetwarzaniu w chmurze. Google zajmuje odległe trzecie miejsce za dwoma liderami.

Zobacz również:

  • Cykl życia tych pakietów biurowych Microsoftu dobiegnie w przyszłym roku końca
  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Współpraca Microsoftu z twórcą ChatGPT również nasiliła obawy.

"Obawiamy się, że Microsoft chce wykorzystać swoje praktyki trwające od dekad, gdzie mieli dużo monopolu na oprogramowanie lokalne, a teraz próbują to przeforsować na chmurę" — powiedział w wywiadzie wiceprezes Google Cloud, Amit Zavery. Dodał: "Tworzą więc ten cały zamknięty ogród, który jest całkowicie kontrolowany i posiadany przez Microsoft, a klienci, którzy nie mają wyboru i muszą iść tylko do Microsoftu".

Zavery skomentował też, że "jeśli chmura Microsoftu nie pozostanie otwarta, będziemy mieli problemy i to długoterminowe problemy, nawet w nowych technologiach, takich jak AI, ponieważ Microsoft zmusza klientów, aby w wielu przypadkach korzystali z Azure".

Zachęcił też regulatorów antymonopolowych do działania. Uważa, że regulatorzy muszą zapewnić pewnego rodzaju wytyczne, a może także regulacje, które zapobiegają budowaniu przez Microsoft biznesu chmury Azure w sposób, który pozwala przenieść monopol lokalny do monopolu w chmurze.

Microsoft odrzucił ten argument

"Jak pokazują najnowsze niezależne dane, konkurencja między hiperdostawcami chmury pozostaje zdrowa" — powiedział rzecznik Microsoftu.

"W 2023 r. Microsoft i Google poczyniły niewielkie wzrosty w kontekście rozwoju, ale to AWS nadal pozostaje globalnym liderem rynku ze znaczną przewagą" — dodał wiceprezes Microsoftu Brad Smith. "Dzisiaj tylko jedna firma jest zintegrowana pionowo w sposób, który obejmuje każdą warstwę AI, od chipów po kwitnący sklep z aplikacjami mobilnymi" — skierował krytykę na Google.

Wygląda na to, że walka pomiędzy Google a Microsoftem zaostrza się, a segment chmury to obecnie jeden z najważniejszych rynków dla gigantów, bo to właśnie na nim można pozyskiwać duże kontrakty z sektora publicznego czy finansowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200