Google nie porzuci Chrome OS, ale nie wyklucza połączenia z Androidem

Wedle ostatnich doniesień Wall Street Journal należące do Google'a Chrome OS i Android miałyby zostać połączone w jeden system operacyjny do 2017 roku. Przedstawiciele firmy nie potwierdzili tego, ale nie zdementowali tej informacji.

O połączeniu Androida i Chrome OS w jeden system operacyjny mówiło się już od kilka lat temu, ale Google zdecydowało się rozwijać oba te systemy niezależnie. Android to oprogramowanie do smartfonów i tabletów, a Chrome OS to Linux z interfejsem przypominającym przeglądarkę Chrome instalowany głównie na laptopach nazywanych Chromebookami.

Wedle źródeł Wall Street Journal w Google od dwóch lat trwają już prace nad wchłonięciem Chrome OS przez Androida. Miałoby to uprościć dalszy rozwój oprogramowania, którym zajmowałby się jeden zespół. Do połączenia obu systemów miałoby dojść w 2017 roku.

Zobacz również:

  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Google walczy ze oszustwami telefonicznymi

Jeden system operacyjny dla wszystkich rodzajów urządzeń byłby dobrym rozwiązaniem dla administratorów w firmach oraz w sektorze edukacyjnym, gdzie Chromebooki są dość popularne. Eliminacja jednej z tych dwu platform programowych ułatwiłaby pracę osobom zarządzającym flotą urządzeń.

Taka zmiana odbyłaby się też z korzyścią dla użytkowników. Posiadacze urządzeń z Chrome OS mogliby skorzystać z aplikacji napisanych z myślą o systemie Android, których jest znacznie więcej niż znajdujących się w Chrome Web Store. Nie bez znaczenia jest to, że ostatnio sporo programów do Androida udostępnił Microsoft.

Google nie porzuci Chrome OS, ale nie wyklucza połączenia z Androidem

Przeglądarka Google Chrome i system Chrome OS mają ten sam interfejs

Hiroshi Lockmeimer z zespołu zajmującego się rozwojem Chrome OS i Androida, po publikacji artykułu Wall Street Journal napisał, że jego zespół nie zamierza odpuszczać rozwoju Chrome OS. Nie zaprzeczył jednak, że są prowadzone prace nad połączeniem obu systemów, ani nie wykluczył, że stanie się tak w przyszłości.

Konkurenci Google stosują odmienne strategie. W przypadku Apple dostępne są osobne aplikacje dla systemów do smartfonów i tabletów oraz do komputerów, czyli iOS i OS X. Natomiast w przypadku Microsoftu, wszystkie urządzenia pracują teraz pod kontrolą Windows 10.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200