Google kopiuje Apple - Android wkrótce z funkcją kamery dla PC

Posiadacze smartfonów z Androidem wkrótce skorzystają z funkcji znanej z iPhone'a oraz macOS Ventura.

W 2022 roku firma Apple dodała kilka nowych funkcji do swojego ekosystemu. Jednym z ciekawszych i praktyczniejszych rozwiązań jest możliwość wykorzystania kamery wbudowanej w iPhone'a jako kamerki do wideorozmów prowadzonych z wykorzystaniem komputerów Mac. Nie od dziś wiadomo, że aparaty główne telefonów komórkowych są o wiele wyższej jakości, niż wbudowane w komputery kamerki do wideorozmów, które w dalszym ciągu bardzo często oferują rozdzielczość 720p.

Smartfony z Androidem otrzymają funkcje znaną z iPhone'a
Źródło: TechieTech Tech / Unsplash

Smartfony z Androidem otrzymają funkcje znaną z iPhone'a

Źródło: TechieTech Tech / Unsplash

Po kilku miesiącach od premiery funkcji Camera Continuity na sprzęcie Apple, firma Google stwierdziła, że rozwiązanie jest przydatne i zamierza zaimplementować je w systemie operacyjnym Android. Najnowsze zmiany w kodzie źródłowym Android Open Source Project wskazują na prace nad funkcją pozwalającą wykorzystać aparat główny urządzenia z Androidem jako kamerki internetowej na komputerach. Rozwiązanie ma działać w sposób plug-and-play na komputerach z Windowsem, a połączenie odbywać się będzie przewodowo z wykorzystaniem USB i protokołu UVC - USB video class.

Zobacz również:

  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Usługa otrzymała nazwę DeviceAsWebcam, która idealnie opisuje wykorzystanie najnowszego rozwiązania.

Nowe rozwiązanie pozwoli na strumieniowe przesyłanie obrazu na żywo z urządzenia mobilnego do komputera w rozdzielczości do 4K. Możliwe, że do działania funkcji potrzebna będzie dodatkowa aplikacja w systemie operacyjnym Android. W Windowsie telefon meldować się będzie jako kamera internetowa.

Google nie opisało jeszcze oficjalnie nowej funkcji. Nie wiemy czy trafi ona tylko do nadchodzących wydań Androida, czy skorzystają z niej również urządzenia z Androidem 13 i starszym po aktualizacji usług Google.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200