Google inwestuje w mobilną analizę behawioralną

Internetowy gigant przejmuje zespół pracujący wcześniej nad narzędziami ułatwiającymi gromadzenie i przetwarzanie rozmaitych danych pochodzących z urządzeń mobilnych. Pracownicy firmy Behavio zostaną najpewniej skierowani do prac nad rozwiązaniami mobilnymi Google. Być może chodzi tu o oprogramowanie dla okularów Google Glass.

Amerykańska spółka Behavio jest znana głównie z rozwoju otwartej platformy narzędziowej Funf. Oprogramowanie ułatwia gromadzenie oraz przechowywanie informacji na temat danych gromadzonych przez urządzenia mobilne. Mowa tu m.in. o informacjach dotyczących lokalizacji oraz wykorzystywanych aplikacji. Tego typu dane mogą być wykorzystywane m.in. w ramach usług dynamicznego wyszukiwania informacji oraz mechanizmów reklamowych. Wybór danych, które mają być gromadzone odbywa się na zasadzie doboru prostych, prekonfigurowanych komponentów. Według przedstawicieli firmy Behavio cechą charakterystyczną platformy Funf jest duża elastyczność, możliwość zdalnej konfiguracji oraz mechanizmy keszowania gromadzonych informacji na wypadek utrudnień w transmisji. Pracownicy przejmowanej spółki deklarują, że platforma Funf będzie nadal rozwijana i najpewniej pozostanie rozwiązaniem niezależnym od firmy Google.

Przedstawiciele Behavio informują na witrynie firmy, że po przejściu do Google zespół zajmie się najprawdopodobniej rozwiązaniami mobilnymi koncernu. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Oficjalnego komentarza nie udzielili dotąd także przedstawiciele Google.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

Warto dodać, że wczoraj przedstawiciele koncernu ujawnili specyfikację techniczną okularów Google Glass. Wiadomo m.in., że rozdzielczość wbudowanego w okulary ekranu będzie porównywalna z tą, jaką oferuje 25-calowy monitor widziany z odległości 2,5 metra. Z kolei wbudowana w okulary kamera będzie w stanie rejestrować obraz wideo o rozdzielczości 720p. Okulary Google Glass będą wyposażone w liczne interfejsy komunikacji bezprzewodowej, a także 16GB pamięci. Dla użytkowników dostępne ma być ok. 12GB. Google zapewnia, że pierwsze, prototypowe egzemplarze już niebawem trafią do pierwszych testerów. Koszt każdego z nich oszacowano na ok. 1,5 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200