Google i VMware przystępują do budowania chmury dla biznesu

Google potwierdził oficjalnie, że rozpoczyna współpracę z należącą do Dell EMC firmą VMware, mającą na celu przeniesienie jej rozwiązań do swojej chmury. Po zakończeniu tego projektu użytkownicy korzystający z usług firmy VMware będą mogli z nich dalej korzystać po przeniesieniu swoich danych do chmury publicznej Google.

Negocjacje w sprawie współpracy Google z VMware trwały od wielu miesięcy. Teraz, gdy partnerstwo jest już w fazie realizacji, wiadomo że obie firmy w dotarciu do klientów wesprze platforma CloudSimple. Jej zaletą jest możliwość swobodnego doboru komponentów chmury w zależności od aktualnych potrzeb odbiorcy końcowego.

Ważne jest to, że firmy będą to mogli robić nie rezygnując z wcześniej zakupionych rozwiązań w firmie VMWare. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że jest to w ciągu ostatnich 3 lat trzecia taka umowa podpisana przez VMware. Obecnie VMWare ma już podpisane podobne umowy z dwoma wiodącymi dostawcami usług chmurowych, jakimi są AWS i Azure (Microsoft).

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze

Jak podaje Gartner, prym w tej dziedzinie (usługi chmurowe) wiedzie AWS, który opanował blisko połowę tego rynku dokładnie 47%). Na drugim miejscu plasuje się Microsoft (chmura Azure; 15%), a na trzecim Google (platforma Google Cloud; 4%). Sumując te liczby otrzymujemy 64 % i w tej części tego chmurowego tortu swój udział będzie mieć VMWare.

„Nasza współpraca oznacza, że biznes który posiada narzędzia VMware, zbudowane na chmurze prywatnej, może je przenieść do Google Cloud”, wyjaśnia Thomas Kurian, dyrektor generalny w Google Cloud.I Dodaje, „ Zrobiliśmy to ponadto, by zabezpieczyć inwestycje naszych klientów, którzy chcą korzystać zarówno z zalet naszych technologii, jak i VMware”.

Thomas Kurian potwierdził, że klienci VMware otrzymają dostęp do sztucznej inteligencji, rozwiązań typu machine learning oraz narzędzi analitycznych Google, wszędzie tam, gdzie firma posiada swoje centra danych. Głównym programem VMware, który trafi do Google Cloud, ma być z kolei oprogramowanie służące do wirtualizacji, czyli symulowania działania sprzętów z konkretnymi systemami wykorzystywanymi m.in. do testowania aplikacji. Jednym z głównych składników tej infrastruktury będzie platforma VMware Cloud Foundation.

Źródło: inPlus Media

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200